Přehlídku toho nejlepšího co nabízí nizozemský školkařský trh a jeho pěstitelé a producenti nabízí tradiční mezinárodní veletrh Plantarium, jehož 29. ročník se uskutečnil letos ve dnech 24. až 27. srpna. V letošním roce zvolili organizátoři jako hlavní téma Umění, které se prolínalo celým výstavním prostorem i programem.
Plantarium probíhá tradičně v Boskoopu, který se nachází v jedné z největších školkařských pěstitelských oblastí vůbec. V letošním roce se výstavy zúčastnil rekordní počet vystavovatelů. Celkem jich do nizozemského města zavítalo 322, přičemž 62 přijelo z 15 zahraničních států. Stejně tak návštěvníci přijíždějí ze všech koutů světa, podle provedených průzkumů zavítalo v srpnových dnech do Nizozemska více než 17 000 odborníků ze 44 zemí celého světa. Tradičně největší zájem o výstavu projevili návštěvníci z Německa, Belgie a Francie – zástupců těchto států přijelo nejvíce.
Cena novinářů
Plantarium bylo zahájeno 23. srpna slavnostní večeří pro vystavovatele a zástupce zahraničního tisku. 22 odborných novinářů z evropských zemí zvolilo těsně před večeří vítěze v každoročně udělované novinářské ceně. Zástupci tisku vybírali ve dvou daných kategoriích – Nejlepší rostliny pro zahradu, balkón nebo terasu a Nejlepší koncept. Z rostlin byla jako nejlepší vybrána zahradní orchidej (Garden Orchid) od Anthura B. V. – Bleiswijk. Tyto vyšlechtěné orchideje jsou rodu Cypripedium (střevíčník) a jsou určeny speciálně pro pěstování v zahradách. Jejich producenti zaručují mrazuvzdornost do – 20 °C, orchideje se rychle rozrůstají a každým rokem tvoří více květů. Ideálním stanovištěm jsou pro tyto rostliny zastíněné a tmavší kouty zahrad, dobře se jim daří také ve stínu keřů nebo stromů. Orchideje jsou nabízeny v několika varietách. V kategorii Nejlepší koncept vybrali na první místo novináři produkt Heavenly Heather® od společnosti Gartenbau Hubert Janßen in Kevelaer. Tento prodejní nástroj kombinuje rostliny vřesu s moderními produkty dnešní doby, jako jsou parfémy, med nebo dárkové balení samotné rostliny. Zajímavou prezentací tak láká zákazníky ke koupi.
Nejlepší novinky
Nizozemský veletrh je také proslulý prezentací rozmanitých novinek ze školkařského světa. Každoročně uděluje odborná porota zlaté, stříbrné a bronzové medaile. Nejlepší novinkou byla letos zvolena trpasličí Buddleia ´Valbud 3´ (Lilac Chip) od Valkplant BV a Hebe Center Holland. Tato Buddleia má levandulově zabarvené květy, kompaktní vzhled a dosahuje výšky pouhých 40 až 50 cm a šířky zhruba 50 cm. Její velikost umožňuje pěstování nejen v zahradách, ale i na balkónech, terasách a veřejných prostranstvích. Výhodou také je, že rostlina je neplodná a tím pádem není invazivní. Kvete v období od konce června do září. Druhou zlatou medaili obdržel Clematis ´Beautiful Bride´ vyšlechtěn polskou společností Clematis Container Nursery (Sz. Marczynski, W. Piotrowski). Tento Clematis upoutá velikými bílými květy, působivé je jejich nakvétání od spodní části keře, jenž je vysoký dva až tři metry. Plamének kvete v květnu až červenci, případně remontuje ještě v srpnu. Polská společnost představila v Boskoopu mnohem více zajímavých odrůd plaménků. Jmenujme například ještě ´Sweet Summer Love´, jehož voňavé květy mají v průměru 3,5 až 4 cm a objevují se na keři na přelomu července a srpna až do září. Barva květu je velice zajímavá, neboť se v průběhu rozvití poupěte až k otevření celého květu mění – začíná na tmavě červené a přechází až do fialové. Tento keř byl na Platariu oceněn bronzovou medailí. Kromě plaménků prezentovali polští pěstitelé také Parthenocissus ´Red Wall´ a ´Yellow Wall´. Tyto přísavníky jsou velice bohatě olistěny, list se na keři udrží dlouho a na podzim mají výraznou červenou, respektive i nezvyklou žlutou barvu. Výbornou vlastností je dobrá odolnost vůči mrazu i v oblastech, kde jiné odrůdy mohou zmrznout.
Porota kromě zlatých medailí udělila ještě 14 stříbrných medailí a 27 bronzových medailí. Všechny oceněné novinky zaslouží poklonu jejich šlechtitelům a pěstitelům. Za stříbrné medaile uveďme například trvalku Rudbeckia fulgida ´Little Goldstar´od CNB Greenteam New Plants / F. N. Kempen. Tato velice kompaktní květina je vysoká 40 až 50 cm a má velké množství žlutých květů s hnědým středem. Bronzové medaile získali kromě domácích pěstitelů také němečtí, maďarští nebo polští zástupci. Maďarský pěstitel Józsa Miklósné Díszfaiskolája získal bronzovou medaili za svou novinku Cotinus coggygria ´Lilla´, která má zajímavé růžově zbarvené hrany nově rašících lístků. Jiná z jeho představených novot Prunus laurocerasus ´Antonius´má zase nové výhony zbarvené do bronzové barvy.
Pokroková řešení
Pro české návštěvníky byl jistě zajímavý stánek společnosti Jonkers Elshout BV s kolekcí hortenzií pojmenovanou Forever & Ever. Tyto hortenzie byly speciálně vyšlechtěny pro extrémní podmínky, konkrétně pro oblasti se zimou, kde teploty klesají hluboko pod bod mrazu. Až do _ 25 °C by rostliny měly vydržet bez úhony. Pro české odběratele by tato novinka mohla být zpestřením jejich sortimentu a oproti jiným druhům spolehlivou odolnou hortenzií. Prozatím jsou vyšlechtěny čtyři barvy _ růžová, modrá, červená a peprmintová (růžovozelená). Hortenzie mají velké květy, jsou obecně velmi odolné a kvetou od brzkého jara až do podzimu.
Text a foto Jana Klečková
celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 10/2011.