Koncem října Velvyslanectví České republiky slavnostně vysadilo ve spolupráci s radnicí města Temešvár Českou alej v parku Piata Crucii. Celkem bylo vysazeno 50 stromů, které městu Temešvár darovala česká firma Arboeko, s. r. o.
Zahradnická produkce (květinářská a školkařská) není v Rumunsku příliš rozšířena. Více než 70 % rumunské potřeby se dováží ze zahraničí. Česká republika má v Rumunsku velmi dobré jméno (např. auta, trolejbusy či pivo). Je to země, která je členem EU, země s 22 mil.obyvatel, která prochází v posledních letech velikým rozvojem. Pokud tam někdo byl v 90. letech, pak nyní Rumunsko nepozná. V teto zemi je rozhodně obchodní příležitostí pro české zahradnické firmy.
Mnoho forem spolupráce
Vysazení České aleje bylo součástí Dne Čechů v Temešváru. Jeho součástí bylo také položení věnce u Památníku hrdinů revoluce a slavnostní recepce u příležitosti státního svátku České republiky. V rámci Dne Čechů se uskutečnil také kulturní program českých krajanů z několika vesnic z Banátu.
Na tuto akci bude navazovat český den v Bukurešti v květnu roku 2012, který bude součástí Zahradnických dnů na Universitě v Bukurešti, kde se pravidelně potkávají rumunští zahradníci v rámci semináře. Cílem tohoto projektu je propojit rumunské zahradníky s
českými, zahradnické odborné skolky s českými školami a propojit zahradnické firmy navzájem. I tam bude součásti akce výsadba česko-rumunské aleje. Účastní se Svaz školařů ČR, Zahradnický fakulta v Lednici a několik zahradnických firem z ČR (Agro CS, CZ Flora, Arboeko a další). Zde je smyslem navzájem propojit též vysoké školství, aby i budoucí zahradnická generace měla mezinárodní přehled. Společnost Arboeko tyto myšlenky iniciuje a je v organizačním týmu. Pokud jsou pěstitelé v naší republice, kteří by měli zájem na participaci na akci v Rumunsku, nechť kontaktují některé z organizátorů nebo přímo společnost Arboeko.
Zpět k aleji
Výsadbový materiál dodala společnost Arboeko. Tato společnost je s Velvyslanectvím v Rumunsku v kontaktu právě v rámci příprav Českých zahradnických dnů. Město Temešvár bylo původně plánovaným místem konání této akce, ale nakonec se akce přesunula na květen 2012 do Bukurešti, kde je centrum mezinárodního obchodu a kontaktů. S radnicí v Temešváru Velvyslanectví ČR jednalo o výsadbě České aleje v rámci příprav zahradnické akce (semináře) a z „politických“ důvodů bylo vhodné alej i tak vysadit. Velvyslanectví vybralo vhodnou příležitost, kdy se výsadba hodila. Oslovili společnost Arboeko, zda by byla ochotna věnovat stromy jak do Temešváru, tak i do Bukurešti v roce 2012. Společnost vyhověla proto, že vidí velkou příležitost pro působení českých zahradníků v Rumunsku, a tedy i Arboeka.
Taxon a místo výsadby si vybrala temešvárská radnice. Zvolili si Crataegus laevigata ´Pauls Scarlet´, červenokvětý hloh. Na místě výsadby bylo vhodné vysadit méně vzrůstný druh stromu, který by zajímavě kvetl.
Podobnou akci společně s několika dalšími zahradníky a Svazem školkařů zrealizovalo Arboeko v roce 2010 ve Varšavě. O další podobné akci jedná Arboeko i s ruskými partnery ze Svazu ruských školkařů a padla myšlenka vysadit českou alej v Moskvě a uspořádat společný zahradnický seminář. Ale na to máme čas ještě pár let.
Smyslem těchto akcí je upozornit v zahraničních zahradnických odborných kruzích na Českou republiku a na její zahradnický obor. A je to samozřejmě příležitost pro české zahradnické firmy začít svoji obchodní aktivitu právě v konkrétní vybrané zemi.Ve východní Evropě má Česká republika velmi dobré jméno. Zahradnická výroba je mnohdy v těchto zemích ne vždy úplně rozvitnuta,což skýtá příležitost pro nás české zahradníky.
Text a foto Ing. Pavel Kafka, Arboeko, s. r. o.