Aplikace GA není v ČR povolena úředně, ale je třeba si uvědomit, že použití tohoto produktu dokáže zcela zásadně zvýšit kvalitu plodů.
Aktivní substancí GA 4/7 je 10% obsah vlastní kyseliny giberelové 4/7. Tato substance zlepšuje kvalitu a velikost listů v listové růžici, které právě vyživují květy a jsou pak odpovědné za výživu plodu. Samozřejmě dokážeme zvýšit i množství živin, které tyto listy dokážou absorbovat při pozdější aplikaci hnojiv.
Dalším efektem GA 4 je také to, že v případě intenzivního růstu buněk, buněčného dělení, způsobí zvýšení elasticity buněk, které se můžou protahovat a smršťovat aniž by se poškodily. V důsledku takto nabyté vlastnosti (elasticity buněk) je dosaženo daleko lepší kvality pokožky plodu. Velké zlepšení můžeme pozorovat zejména v případě odrůd jako je ´Rubinola´ (praskání) nebo ´Golden Delicious´. Ve Velké Británii také u ´Coxova Reneta´ nebo ´Gala´ a ´Opál´. Zdálo se, že v případě odrůdy ´Opál´ zde samozřejmě budou také určité problémy s kvalitou pokožky ohledně rzivosti, ale díky tomu, že v Británii aplikují GA se tak prakticky žádné komplikace této povahy nevyskytly.
Rzivost
Problém se rzivostí vzniká v období intenzivního dělení buněk v období od opadu okvětních plátků do období nejdelších dnů. Jestliže se rzivost objeví později nežli v tomto období, příčinou rzivosti je nějaká chyba v aplikaci pesticidů.
Ale právě rzivost fyziologická je způsobena prudkými změnami teploty, kdy přechází teplota z velmi horkého období do náhlého ochlazení. Takže zde máme modelový případ, kdy je pěkné počasí, plod se normálně zvětšuje, krásně přirůstá, poté se náhle ochladí a intenzivně rostoucí buňky (všechno se v plodu stáhne – ,,se srazí´´) jsou poškozené, víceméně potrhané a výsledek těchto potrhaných buněk můžeme pozorovat právě jako vznikající rzivost. Samozřejmě stejný případ poškození nastává i v opačném případě, kdy období je chladné a poté se prudce, náhle oteplí. Kritické období je právě od opadu okvětních plátků do období nejdelších dnů. Tuto problematiku právě v tomto období řešíme prostřednictvím aplikací giberelinů.
Aplikace giberelinů se provádí v období, kdy je 50–70 % květů rozkvetlých, ale procento rozvitých květů může být i vyšší než uvedených 70 % – jedná se o období těsně před plným rozkvětem. V tomto období aplikujeme na stromy v plném růstu, dávku 0,5 l GA 4/7 na ha.
Jaký je účinek? – máme listy, listové růžice, které se rozvíjí, takže příjem živin je lepší a to vše má pozitivní vliv na povrch slupky. V tomto období dochází k plnému rozkvětu, k opylování a později vývoji plodů, aplikace positivně ovlivní elasticitu právě vznikajících plůdků. Následně používáme ještě další tři aplikace v dávce 0,5 l/ha. Druhou aplikaci provádíme obvykle v polovině května, třetí na konci května a čtvrtou aplikaci pak podle okolností, zhruba v polovině června.
U mladých výsadeb (u výsadeb v prvním a druhém roce) provádíme podobnou aplikaci, ale v nižší dávce (0,25–0,3 l/ha). Ve třetím roce po výsadbě aplikujeme stále ještě nižší dávku 0,3–0,4 l/ha.
Z cyklu přednášek Leona Jahae, poradce Top Fruit Consultancy Ltd., Velká Británie, z Ovocnářských dnů 2011 zpracoval Roman Chaloupka
Foto Roman Chaloupka