Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea L.), vytrvalá rostlina z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae), je jediný u nás přirozeně rostoucí adaptogen. Je zdrojem biologicky aktivních látek zvyšujícím odolnost organismu, ale i účinných při onemocněních nervového systému. Rovněž byly prokázány její antikarcinogenní a antimutagenní účinky. Článek se zabývá biologií, ekologií, využitím a pěstováním tohoto v České republice zákonem chráněného druhu.
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea L.) je vytrvalá rostlina z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae). Její druhové jméno „roseum“ je odvozeno od příjemné vůně oddenků, které při rozemnutí připomínají vůni květů růže. Rostlina má tlusté a masité oddenky zlatavé barvy, odtud i jméno „zlatý kořen”. V literatuře ji můžeme nalézt také pod názvy „roseroot“, „golden root“, „arctic root“ a „orpin rouge“. Rozchodnice růžová byla odedávna používána jako tradiční léčivá bylina, především pak původními obyvateli Ruské Federace, Skandinávie a východní arktické části Kanady. Hlavní účinné látky obsažené v oddencích, které byly izolovány a identifikovány, jsou biologicky aktivní glykosidy (rhodiolosid, rosavin, rosin, rosarin). Dále rostlina obsahuje flavonoidy, monoterpenoidy, triterpeny a fenolové kyseliny. Rozchodnice působí silně adaptogenně (adaptogeny = léčivé rostliny upravující zdravotní potíže) na organismus, zvyšuje odolnost vůči ozáření, pracovní schopnosti, oddaluje vyčerpání a zlepšuje učení a paměť. Pomáhá bojovat s depresemi, neurózami a neurastenií, protože prokazatelně zlepšuje spánek a celkový psychický stav. Rovněž byly prokázány její antikarcinogenní a antimutagenní účinky.
Původ a rozšíření
Rozchodnice růžová se vyskytuje cirkumpolárně na severní polokouli. Je původní v arktických a subarktických oblastech Ruské federace, Asie (Čína, Altaj, Himaláje, Mongolsko), Evropy (Island, Britské ostrovy, Skandinávie, vyšší polohy Pyrenejí, Alp a Karpat) a v Severní Americe. V České republice ji můžeme nalézt velmi vzácně v karech Krkonoš a Hrubého Jeseníku, přičemž u nás je tento druh hodnocen jako kriticky ohrožený (C1) a ve stejné kategorii chráněný i zákonem. Podobně je tomu i na Slovensku, kde roste vzácně v Tatrách a v Malé Fatře.
Botanický popis
Rhodiola rosea je vytrvalá dvoudomá bylina, která vytváří trsy a dosahuje výšky od 5 do 70 cm. Oddenky jsou dužnaté. Lodyhy jsou přímé a poměrně hustě olistěné. Listy sukulentního charakteru jsou obvejčité, až podlouhlé, špičaté, celokrajné až pilovité, 1 až 4 cm dlouhé. Květy jsou žluté barvy, výjimečně narůžovělé a tvoří hustá vrcholičnatá květenství. V samičích květech jsou zřetelně patrná nektaria, což naznačuje opylování hmyzem. R. rosea se rozmnožuje generativně semeny i vegetativně prostřednictvím oddenků. Plodem je hnědý měchýřek. Semena se rozšiřují větrem.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 11/2011.
Text a foto RNDr. Ivana Doležalová, Ph.D., Ing. Karel Dušek, CSc., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Olomouc