Pouze jednou za deset let mají zahradničtí nadšenci a milovníci přírody možnost navštívit světovou zahradnickou výstavu. Místem jejího konání je tradičně světová zahradnická velmoc, Nizozemsko. Přesné místo určení se mění. V pořadí šesté opakování se místem konání přiblížilo k německým a belgickým hranicím.
Areál výstavy nebyl vybrán náhodně. Během dvou hodin jízdy je regionu Limburg, kde se letos výstava odehrává, schopno dosáhnout na 30 milionů lidí. V této dojezdové vzdálenosti se totiž nacházejí velkoměsta jako Eindhoven, německý Düsseldorf či Essen.
Na výstavě nejde pouze o květiny a zahrady. Návštěvníci mají možnost pochopit sepjetí přírody a člověka, v mnohém se poučit i se pobavit. Výstava Floriade byla slavnostně zahájena 4. dubna za účasti Jejího veličenstva královny Beatrix, která převzala záštitu nad celou akcí, 4. dubna a otevřena bude do 7. října tohoto roku. Inspirace pro tuto výstavu je zakořeněna v přírodě samotné, která je neuvěřitelně různorodá a bohatá.
Již šesté opakování
První Floriade se uskutečnila v roce 1960 v Rotterdamu. U příležitosti této výstavy
byla postavena známá vyhlídková věž Euromast. Navštívily ji tři miliony návštěvníků. Druhá se konala v roce 1972 v Amsterdamu a navštívilo ji pět milionů lidí. Tehdy se jednalo o největší výstavu svého druhu na světě. V roce 1982 proběhla opět v Amsterdamu. V roce 1992 se konala ve městě Zoetermeer a byla jedinečná svou sochařskou výzdobou. Celkem se výstavy zúčastnilo 3,3 milionu lidí. V roce 2002 při 5. ročníku v Haarlemmermeer navštívilo výstavu přes dva miliony návštěvníků. Tématem výstavy bylo „umění v přírodě“ a velkému zájmu lidí se těšila 30 metrů vysoká umělá přírodní vyhlídková pyramida. Této výstavy se účastnila Česká republika s expozicí propagující české lázeňství. Dosáhla velkého úspěchu – získala 2. cenu od vedení Floriade v soutěži národních expozic. Tato výstava skončila pro pořadatele finančním propadem. Organizátoři proto zvolili odlišnou strategii a maximalizovali snahu přilákat více návštěvníků.
Pro milovníky květin
Floriade park se rozkládá na ploše 66 hektarů, z nichž 40 je přístupných veřejnosti. Je rozdělena do pěti sekcí, vzájemně oddělených vzrostlým lesním porostem. Každá oblast má svoji vlastní úpravu, program a aktivity.
Přípravy probíhaly mnoho let dopředu. Na plochy byly přemístěny vzrostlé dřeviny, využily se i stávající a vysázeno bylo i mnoho nových. Bylo zde vysazeno 1,8 milionu cibulí, 190 tisíc trvalek18 tisíc keřů, 15 tisíc tvarovaných keřů, pět tisíc keřů růží a tři tisíce dřevin. Ale výstava není pouze o množství rostlin. Na ploše bylo založeno 100 000 metrů čtverečních trávníků, nejčastěji směsí pomalu rostoucích kostřav červených a rákosovitých.
Na ploše byly vystaveny dvě budovy, které zde zůstanou i po skončení veletrhu. První z nich, která se tyčí hned nad hlavním vstupem, je nazývána Innovatoren. Ukrývá se v ní organizační tým. Druhá, s poetickým názvem Villa Flora, je součástí tématického celku Green Engine (Zelený motor). Byla postavena za použití nejmodernějších ekologických technologií a materiálů. Tato sekce přináší ukázky, jak se efektivně dá skloubit příroda a průmysl, na první pohled dvě neslučitelné věci. Součástí Villa Flora je podle pořadatelů největší vnitřní květinová výstava v Evropě. Své produkty zde představují takové producentské giganty jako Thajsko, Bolívie či Izrael.
Pět ústředních témat
Pro jednodušší orientaci je celý areál rozčleněn do pěti zón. První z nich a již jmenovanou je Zelený motor s ústřední stavbou Villa Flora ukrývající množství řezaných a hrnkových rostlin.
Další ze sekcí, pojmenovaná Relaxuj a uzdrav se, nabízí mnoho možností, jak jednoduchou přeměnou zahrady či pouhého jejího zákoutí proměníme naši zahradu v oázu relaxace a klidu. Prakticky se zde připomínají známé i méně využívané poučky. Zahradničení napomáhá navození fyzické i mentální pohody. Je zde možnost ochutnat bylinky a pozorovat nejrůznější čajové rituály. Naučíte se tu, jak si správně odpočinout.
Další z témat, Životní prostředí, se zabývá krásou a významem zeleně. Klade si otázku, jak mohou přírodní produkty zlepšit náš každodenní život. Dozvíte se zde, jaké výhody má zvýšení procenta zeleně ve městech. Inspiraci lze naleznout v 15 ukázkových zahradách. Uplatnění vy nich nalezlo 120 dřevin, které považujeme v dnešní době za vzácné. Zajímavou expozicí bylo nahlédnutí na svět prostřednictvím pohledu zvířat. Součástí této sekce je i keltský stromový horoskop. Keltové rozdělili rok do 39 částí a k nim přiřadili jednotlivé dřeviny. Každý druh dřeviny tak odpovídá určitému typu lidí. Součástí této části je i přehlídka ovocných dřevin.
Prostřednictvím sekce Vzdělání a inovace se návštěvníci seznámí s nutností neustálého začleňování vzdělání a inovace do našich životů. V Domě chutí naleznou návštěvníci přehlídku ovoce, zeleniny a hub a na děti zde čeká možnost sami něco ukuchtit. Součástí prezentace jsou i ukázky technologií, které zabezpečují, aby se ovoce a zelenina dostaly na stůl spotřebitele včas. Na pavilon navazuje venkovní expozice, která představuje možnosti pěstování jednotlivých druhů ovoce a zeleniny a speciální prezentace je věnována chřestu.
V této sekci nevynechejte skleník, který vám zprostředkuje kousek džungle. Produkci zeleniny na vysoce moderní bázi ruku v ruce s ekologií představila expozice My Green World. Nizozemská vláda společně s vědci a výzkumnými zařízeními neustále pracuje na vývoji moderních postupů, které zaručí čistší a bezpečnější produkci.
Obdivovat se zde může i pracovitost včel a jejich přínos do produkce, v zahradě se představí rostliny, které jsou pro včely bohatým zdrojem pylu a nektaru. Součástí sekce jsou i barevně laděné výsadby extenzivních trvalek na uměle vytvořených svazích.
Poslední sekcí je Světová scéna věnovaná setkání s kulturou a uměním. Na této ploše zjistíte mnoho o kultuře jednotlivých zemí, budete mít možnost se seznámit s jiným folklórem. Poslechnete si písně, můžete obdivovat cizí literaturu i divadelní představení. Bude pro vás připraven i program zahrnující výtvarné umění. V rámci tohoto tématu můžete navštívit i Theatre Hill, kde si užijete spoustu zajímavých vystoupení (nejen divadelních).
I česká expozice
Na letošní Floriadě svou kulturu, umění a zahradní architekturu světu představuje 40 zemí. Prezentace České republiky je umístěna v sekci Vzdělání a inovace a proběhla především díky práci členů občanského sdružení AEF CZ – Souznění a podpoře organizačního týmu Floriade a nizozemských přátel. Česká expozice je umístěna v části Vzdělávání a inovace, reprezentuje ji dřevěná skulptura klatovského sochaře Václava Fialy, nazvaná „Kaple v srdci Evropy“. Na 250 metrech čtverečních je znázorněna modulací terénu zvlněná česká krajina. Podle tvůrců symbolizuje smíření jednotlivce s přírodou a lidmi, myšlenku rozumného užívání vědy a výzkumu ve jménu zachování života na Zemi. V době naší návštěvy bohužel informační tabule s vysvětlujícími poznámkami chyběla. Velmi pěkná byla prezentace Slovenské republiky, která část plochy využila i k prezentaci krás a možných výletních cílů Slovenské republiky.
Není pouze o květinách
Pořadatelé očekávají, že výstava přitáhne dva miliony návštěvníků, z toho 15 procent profesionálních. Z Nizozemska a Německa by jich mělo přijet po 40 %, zbytek z ostatních zemí. Průměrná doba strávená na výstavě je prý sedm hodin. Ani to však nestačí. Prohlédnout si všechny expozice by jistě vydalo na několik dnů. Zjednodušení lanovky, která sice nezdolává žádné převýšení, ale zato dává návštěvníkům úchvatný výhled na celý areál. CNN Floriadu zařadila mezi deset světových destinací, které je v roce 2012 třeba vidět.
Po skončení veletrhu budou plochy sloužit k podnikání v zemědělsko-potravinářském sektoru. Villa Flora by po ukončení výstavy měla sloužit jako kanceláře a výstavní prostory a již teď je nazývána nejzelenější kanceláří Nizozemska.
Úspěšnost veletrhu není měřitelná pouze sumou peněz vybraných na vstupném. Vzdělávací charakter výstavy by měl sloužit k přiblížení a pochopení zemědělství a zahradnictví jako oboru, který má na starosti nejen produkci jídla a pití, ale i zlepšení prostředí a přispění k celkové pohodě lidí na zemi. Doufejme, že výstava naplní očekávání pořadatelů a na zemědělství a zahradnictví bude široká veřejnost nahlížet jako na nepostradatelné a důležité obory.
Text a foto Helena Piková