13.06.2012 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Choroby a škůdci macešek

Macešky zahradní (Viola x wittrockiana) jsou nejznámější a nejprošlechtěnější dvouleté rostliny. Odrůdy se liší zejména velikostí a barvou květů, jejich četností a raností. Použití tohoto druhu macešky je univerzální.

Nejčastější příčinou pěstitelského nezdaru je skutečnost, že semenáčky macešek pěstujeme v substrátu bohatém na živiny, kdy dochází k žloutnutí a odumírání maceškových semenáčků. Macešky napadá i řada houbových chorob. Nejčastější chorobou bývá skvrnitost listů. Ze živočišných škůdců se vyskytují často svilušky.

Choroby macešek
K nejvýznamnějším virovým chorobám macešek patří pestrokvětost (Cucumber mosaic virus, CMV). Příznaky se projevují na květech jako světlé pruhy a skvrny. Růst trsů bývá zastaven, jsou slabší, a na listech se objevuje prosvětlení žilek a mozaika. Přenos je mšicemi. Někdy poškozuje macešky žloutenka macešek (Viola yellows) způsobená fytoplazmovou žloutenkou aster (fytoplazma ze skupiny 16Srl). Choroba se objevuje na mladých podzimních semenáčcích. Napadené rostliny žloutnou, zastavují růst, ojedinělé květy jsou špatně vybarvené a přes zimu rostliny vymrzají. Fytoplazma přežívá a množí se v těle křísků rodu Macrosteles, kteří jsou jejím jediným přenašečem. Ochrana proti pestrokvětosti a žloutence spočívá v likvidaci infikovaných rostlin a hubení přenašečů.
Výsev macešek může být ohrožen početnou skupinou půdních hub způsobujících v nejranějších růstových fázích padání mladých rostlin (Pythium ultimum, Rhizoctonia solani, Fusarium avenaceum, F.culmorum). Semenáčky těsně před nebo po objevení se nad povrchem substrátu hnědnou, padají a odumírají. Napadení lze předejít výsevem semen do dezinfikovaného (propařeného) substrátu. Chemická ochrana spočívá v zálivce substrátu ihned po výsevu semen směsí přípravků Proplant (0,2%) a Topsin M 500 SC v dávce 2 – 4 vody/m². Obávanou chorobou u macešek je fytoftorová hniloba kořenů (Phytophthora cactorum). Napadení se projevuje hnědnutím a odumíráním kořenů a bází stonků. Nemocné rostliny je potřeba odstranit. Chemická ochrana spočívá v důkladném postřiku nebo zálivce 0,2% přípravkem Aliette 80 WG nebo 0,05% přípravkem Polyversum (2 – 3 l vody/m²). Za dva až tři týdny je ošetření třeba opakovat.
Za teplého a vlhkého počasí se na listech macešek objevuje padlí (Sphaerotheca humuli), které se projevuje bílým moučným povlakem na listech.

 

Text Ing. Antonín Köhler, Foto Ing. Svatopluk Rychlý, Státní rostlinolékařská správa, Opava

Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 12/2011

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down