Odhady sklizně ovoce (bez jahod) k 15.6.2012, které byly zpracovány Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ) Brno, ukazují, že letošní sklizeň ovoce bude podprůměrná. Předpokládá se ve výši 112 786 tun, z toho by mělo být 92 005 tun jablek. Sklizeň ovoce tak bude ve srovnání s pětiletým průměrem o 22 % nižší. V meziročním srovnání bude letošní sklizeň o 11 % vyšší, ale v roce 2011 byla v ČR nejnižší sklizeň ovoce za několik desítek let.
Již druhým rokem se předpokládá sklizeň ovoce velmi nízká. Důvodem letošní nízké sklizně byly dvě vlny mrazů. První zasáhla sady v dubnu v období Velikonoc a poškodila některé peckoviny a druhá pak dne 18.5., kdy byla poškozena většina ovocných druhů.
Květnový zimní mráz
Teploty ve dvou metrech nad zemí se pohybovaly nejčastěji od –1 °C do –5 °C. Na řadě míst došlo k poklesu teplot do záporných hodnot již ve večerních hodinách a sady byly vystaveny působení mrazu i mnoho hodin. Následně, po východu slunce, došlo k velmi prudkému oteplení. V době působení mrazu byly všechny ovocné druhy již odkvetlé a tedy i velmi citlivé na poškození. Zásadním problémem bylo i to, že v řadě případů šlo svým charakterem o zimní mráz, nikoliv jen o přízemní, který bývá v polovině května častějším jevem, ale nezpůsobuje tak závažné škody. Mrazy významně zasáhly i jabloně, které jsou za jiných okolností proti mrazům nejodolnější ze všech u nás pěstovaných ovocných druhů. Právě jabloně jsou u většiny ovocnářských podniků stabilizační plodinou, která tvoří základ produkce. Z těchto důvodů je právě citelné poškození ploch jabloní vážným problémem zasahujícím do existence podniků.
Rozsáhlé škody na Moravě
Zatímco v Čechách převažuje spíše lokální poškození, Morava byla mrazy poškozena téměř celá a na řadě míst je zničena úroda až ze 100 %. Na Moravě se proto očekává například sklizeň jablek proti pětiletému průměru o 52 % nižší. Rovněž sklizeň typického ovoce pro Moravu, broskví a meruněk, bude v souhrnu jen ve výši 2 270 tun a to bude nejméně za několik desítek let. Výši celkových ztrát na Moravě umocnilo i dlouhotrvající sucho z letošního jara.
Celkové ztráty jsou ve srovnání s pětiletým průměrem vyčísleny na 350 milionů korun na výnose. Další ztráty řádově v desítkách milionů korun lze očekávat u pěstitelů jahod a také snížením kvality, jelikož některé ovocné druhy bude možné použít jen na zpracování za výrazně nižší cenu.
Převážná většina škod na letošní úrodě ovoce byla způsobena nepojistitelnými riziky, tedy bez možnosti pěstitelů aktivně se bránit vzniku těchto ztrát.
Článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2012
Text Ing.Martin Ludvík