Zahradnictví patří k velmi pracovně náročným aktivitám. Při mnohých úkonech je naštěstí možné vypomoci si výkonnou mechanizací. Její pořízení však stojí nemalé finanční prostředky a ani náklady na provoz nejsou zanedbatelné. Je tedy třeba ji pořádně zapojit, aby se její nákup vyplatil.
Jedním z těch, kteří na kvalitní techniku nedají dopustit je Lukáš Rajtr, majitel Zahradnictví Rajtr z Dřevčic. Věnuje se hlavně realizacím a údržbám zahrad a veřejných ploch.
Jak to všechno začalo
Po absolvování Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnické školy v Mělníku začal Lukáš Rajtr sbírat zkušenosti v praxi. Usadil se ve společnosti Gartensta, která se věnuje službám v oboru zahradní a krajinná tvorba, a to na celých devět let. Postupně se zde vypracoval až na pozici vedoucího realizační skupiny. Již v tomto období se věnoval drobným samostatným zakázkám, příkladem může být spolupráce právě s firmou Gartensta. S tou ostatně spolupracuje dodnes.
V rámci svého studia na Mělníku se Lukáš Rajtr specializoval na oblast ovocnářství a vinařství. Možná i proto patří k dílům, které spadají pod jeho ochranné ruce, i Svatojánská vinice ve Strahovské zahradě. Nejedná se o zahradu produkční, ale slouží spíše k rozšíření druhové rozmanitosti a zkrášlení Petřína. Podílel se i na jejím obnovení, kdy bylo snahou využívat původní technologie i odrůdy. Pracovali zde tedy s opalovanými akátovými kůly a stolními rezistentními odrůdami jako je Malverina, Pinot blanc, Rulandské bílé či barvířka Neronet.
Mnoho povedených zakázek
V současné době, po 16 letech praxe, zaměstnává Lukáš Rajtr 12 pracovníků a pečuje o téměř 90 hektarů veřejné zeleně. Mezi místa, která spadají pod jeho kompetenci patří např. plochy na Praze 8, zeleň na katastrálním území Brandýs nad Labem, Stará Boleslav či v Přední Kopanině. Ale není to pouze pravidelná údržba, která drží společnost v chodu. Každý rok se podaří zrealizovat řada menších či větších zakázek. Od roku 2007 do roku 2011 zrealizovali Aleje prvňáčků v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi, kde se vysazovalo 205 vzrostlých dřevin za účasti prvňáčků základních škol obou částí města. Sázely se tyto druhy dřevin: dub zimní, třešeň pilovitá, lípa srdčitá, jírovec maďál, javor mléč a klen. Realizovali také napojení cykostezky a výsadby kolem Labské promenády včetně odpočinkové části. Na tato díla připravoval projektovou dokumentaci Ing. arch. Ivan Marek spolu s Ing. arch. Kateřinou Vaculovou, která toho času působila jako vedoucí OŽP města. Mezi realizované projekty patří založení zámecké zahrady zámku Skrýšov u soukromého vlastníka. Tuto zakázku získali na základě vyhraného výběrového řízení, a to především díky širokému vybavení mechanizace a odbornosti zaměstnanců.
Na základě výběrového řízení se také podíleli na I – III. Etapě obnovy a rozšíření zeleně v obci Šestajovice. Zde se vysázelo na dva tisíce vzrostlých alejových dřevin, vytvářel se protihlukový val s výsadbou 4000 keřů a 110 stromů. Z projektů v okolí sídla společnosti můžeme jmenovat i rekonstrukci parku ve Dřevčicích či založení odpočinkové zóny v této obci. Tyto projekty zpracovala Ing.arch. Ivana Řeháková.
Nižší úspěšnost získávání projektů
V poslední době se procento úspěšných výběrových řízení snižuje. Jelikož společnost nemá udělenu certifikaci ISO, nemůže se některých výběrových řízení účastnit samostatně, ale pouze ve spojení se společností, která tímto certifikátem disponuje. Lukáš Rajtr v současné chvíli považuje náklady a administrativní starosti spojené se získáním tohoto certifikátu pro zahradnické firmy za zbytečné. Toto tedy není příčinou sníženého úspěchu ve výběrových řízeních. Podle Lukáše Rajtra je problém v dumpingových cenách, které nabízí některé společnosti. I přesto, že parametry zakázky jsou pevně zadané, dochází později ke změně sortimentní skladby či kvality dodaného rostlinného i ostatního materiálu, mnohdy nekvalitně a neodborně odvedené práci a požadovaných termínů realizací.
Práce na celý rok
Jak již bylo řečeno v úvodu, disponuje Lukáš Rajtr dvanáctičlenným týmem pracovníků. A ty je třeba v průběhu celého roku zaměstnat. Jsou rozděleni do tří skupin, dvě se věnují spíše realizacím a jedna je spíše na sekání.
V průběhu zimy se všichni zaměstnanci věnují, pokud počasí dovolí, výchovným řezům vlastních výsadeb, zimní údržbě chodníků v obcích a v tomto období je také potřeba odčerpat alespoň část dovolené a napracovaných přesčasů.
S jarem a se zlepšujícím se počasím přichází na řadu údržba soukromých zahrad a veřejných ploch. Větší část, zhruba dvě třetiny zaujímají plochy veřejné zeleně. V tomto období se věnují i tvarování dřevin a dokončují jejich řez. Zkracování a tvarování se nevyhne ani keřovým skupinám a trvalkách. Probíhá také odzimování na podzim zazimovaných výsadeb. Velmi důležitá je v této době i péče o trávníkové plochy – koncem dubna dojde na vertikutaci či aerifikaci a přihnojení ploch. S přicházejícím létem zbývá čas na pravidelnou údržbu travnatých ploch. Dohromady pečuje Lukáš Rajtr o 60 hektarů zatravněných ploch, na kterých proběhne průměrně pět až šest sečí za sezónu. Do letního období spadá i zálivka zhruba dvou tisíc dřevin.V letních měsících probíhají i přípravné práce k jednotlivým projektům – likvidují se plevele, probíhají terénní práce a zhruba od srpna se přistupuje k vlastním realizacím.
V rámci realizací nabízí komplexní služby – jsou schopni sami zajistit např. zámečnické, lehčí stavební práce či větší terénní úpravy. Zajímavostí je i délka záruční lhůty – ta se pohybuje od dvou let do 72 měsíců při vlastní povýsadbové péči.
Kompost a potřebné komponenty k substrátům nakupují, ale substrát potřebný k realizaci projektu si míchají sami. Do budoucna by rádi založili i vlastní kompostárnu, v tuto chvíli se tento projekt jeví jako velmi stavebně a i z hlediska hygieny náročný. Likvidace dřevního odpadu v tuto chvíli probíhá podrcením materiálu na vlastní drtičce a uložením ve vlastní deponii. Tento materiál se následně používá k mulčování výsadeb.
Rostliny k realizacím nakupují – vzrostlé dřeviny především v Arboeku, s. r. o., Adam-zahradnická, a. s., Školky-Montano, spol. s r. o., či v okrasných školkách v Ďáblicích a ve Kbelích a často zajíždějí i do Kostelce nad Černými lesy. Trvalky dodává z části jeden ze zaměstnanců a zbytek dokupují v trvalkové školce Pereny. Ovocné dřeviny dodávají školky ze Mcel u Nymburka a větší velikosti jsou dodávány společností Arboeko a Adam-zahradnická.
Široká škála kvalitních strojů
Na takto širokou škálu pracovní náplně je třeba mít vedle zručných pracovníků i výkonnou a spolehlivou mechanizaci. Lukáši Rajtrovi a jeho týmu slouží mimo jiné také dva traktory značky John Deere 3320 s kabinou vybavené mnoha přídavnými zařízeními jako je cepová sekačka, příkopová ramena či radlice. Svou práci si dobře odvede i John Deere 2320 a 1565 kterou využívají po osazení sekacím ústrojím k údržbě travnatých ploch.
Od podzimu 2010 našly své uplatnění v péči o zeleň i dva univerzální stroje od společnosti BCS. Jedná se o sekačky Ma.Tra 205 – profesionální samochodné stroje s čelně umístěným žacím ústrojím. V České republice je výhradním zástupcem této značky společnost Some Jindřichův Hradec, s. r. o.
Na trávníky ti praví
Tyto stroje oceňuje Lukáš Rajtr především z důvodu velmi kvalitního sečení a sběru do kontejneru. Pracovní záběr stroje je 122 centimetrů a výška sečení je nastavitelná od 22 do 82 milimetrů. Stroje se uplatní na členitých plochách městských parků se skupinami dřevin či keřových skupin. Vnější poloměr otáčení stroje je 4,5 metru, vnitřní pouhých 45 centimetrů. . Čelně umístěné žací ústrojí se vejde i pod keře a dovolí tak posekat opravdu 100 procent ploch.
Další výhodou strojů je jejich bytelnost, robustnost a spolehlivost. Motor je osazen dieselovým tříválcem Lombardini o výkonu 26 koní. Žací ústrojí je ovládáno hydraulicky a v případě naplnění koše se spustí akustická signalizace. Pracovní záběr je 122 centimetrů a vlastní posečení zajišťuje osm nožů rozdělených na dva bubny. Pracovníci ocení možnost přizvednutí žacího ústrojí. Vlastní nože se díky výkyvnému upevnění šetří – při setkání s překážkou se vykloní a překážce se jednoduše vyhnou.
Kapacita koše je 800 litrů a k jeho plnění slouží lopatková turbína, která hmotu vhání do sběrného koše. K lepšímu navrstvení hmoty v koši napomáhá komín s elektricky natáčenou klapkou, která hmotu uvnitř koše rovnoměrně rozprostírá. Díky tomu si stroj poradí i s mokrou trávou a neucpává se. Koš je možno hydraulicky vyzvednout až do výšky 190 centimetrů a vysypat na korbu připraveného vozu nebo přistaveného kontejneru.
Slouží dobře již skoro dva roky
K oceňovaným vlastnostem stroje patří i rozsah rychlostí od nuly do 16 km/h. Při práci je maximum 8 km/h, při pojezdech na komunikacích se lze pohybovat rychlostí až dvakrát vyšší. To je výhodné především pro rychlý přesun strojů mezi jednotlivými plochami bez nutnosti nakládání na vlek. Jeden stroj je schopný za den posekat a sebrat hmotu až ze dvou hektarů. Díky nízkému těžišti se není třeba vyhýbat ani svahům, a to i přesto, že se nejedná o stroj 4x4.
Pod taktovkou Lukáše Rajtra stroje sloužily jeden a půl sezóny. Za tu dobu najezdily 700 až 800 motohodin a nevyskytly se žádné problémy. Samozřejmostí byly pravidelné servisní prohlídky po dvou stovkách motohodin.
Stroje zde slouží čistě pro sekání, je je však možné osadit i sněhovou radlicí, mulčovačem či zametacím kartáčem a budou použitelné po celý rok.
Text a foto Helena Piková
Celou verzi článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 3/2012
Musím uznat, že tenhle titulek vážně sedí. Přesně tohle jsem říkala manželovi, když jsme stavěli na zahradě pergolu. Říkala jsem mu, že bude potřeba udělat pořádné základy, a že půjčovna vibrační desky nám v tom dokáže pomoci. Ten truhlík však objednal tu menší místo té větší, jak jsem mu radila https://www.isermat.cz/category/vibracni-a-hutnici-technika/vibracni-desky/. No základy máme. Kdo ví, jestli se to nesesype.
Zdravím všechny, asi mi tady teda moc nepomůžete, ale opravdu bych potřeboval radu. Kde bych se měl díval na zděný komín? Potřebuju nový, a zatím jsem tedy narazil jen na stránku https://skorsten.cz/zdene-kominove-systemy/, kterou mi doporučil kamarád, ale já se v tom vůbec nevyznám. Poradil by mi někdo prosím, a zachránil mě z této situace? Děkuji moc