28.01.2013 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dřevitá pivoňka a její pěstování – II. díl

První díl o dřevitých pivoňkách byl věnován jejich
historii pěstování v Číně i západním světě a botanické charakteristice. Druhý díl je zaměřen na popis jednotlivých druhů a odrůdy pivoněk a jejich pěstebním nárokům.

Všechny plané druhy dřevitých pivoněk pocházejí z Číny. Jedná se asi o deset druhů a poddruhů z nichž vznikly všechny vyšlechtěné kultivary čínských, japonských, evropských a amerických dřevitých pivoněk.
Přibližně existuje kolem 1000 kultivarů dřevitých pivoněk, které se řadí do skupiny pivoňky keřovité pod společným botanickým označením Paeonia suffruticosa. Tento taxon vznikl zkřížením Paeonia rockii, P. ostii, P. jishanensis a nejspíše i dalších příbuzných planých druhů. Se šlechtěním těchto pivoněk započali Číňané před mnoha sty lety a jejich původní odrůdy jsou dnes označované jako historické dřevité pivoňky. Vyznačují se svítivě zeleným listem, hluboce vykrajovanými, zašpičatělými listy, křovinatým růstem, dorůstající do výšky od 100 do 200 cm a jednod uchými, poloplnými až plnými květy od bílé přes růžovou, červenou až po fialovou.
Z kultivarů skupiny pivoňky keřovité P. suffruticosa patří vyjmenovat alespoň tyto: ´Baronne d’Ales´ – lososově růžová, plná; ´Blanche de Hes´ – jemně růžová s vínově červenými skvrnami, poloplná; ´Colorado´ – bílá, jednoduchá; ´Hana Kisoi´ – růžová, poloplná; ´Higurashi´ – tmavě růžová, jednoduchá; ´Nigricans´ – tmavohnědě červená, jednoduchá; ´Sakura Jishi´ – růžová, plná; ´Shimadajin´ – červenofialová, plná; ´Souvenir de Ducher´ – fialová, plná.
Hybridní dřevité pivoňky vznikly křížením pivoňky keřovité P. suffruticosa a planě rostoucími druhy P. delavayi a P. lutea. První rostliny byly vyšlechtěny ve Francii počátkem 20. století a byly pojmenovány na počest jejich tvůrců – bratrů Viktora a Emila Lemoine: Paeonia x lemoinei. Jsou to např.: ´Black Pirate´ (P. lutea x P. delavayi) tmavě červená, poloplná; ´Chinese Dragon´ (P. lutea x P. delavayi) vínově červená, poloplná; ´Chromatella´ (mutace ´Souvenir de Maxime Cornu´) žlutá, plná; ´High Noon´ (P. lutea x P. delavayi) žlutá s červenými skvrnami, poloplná; ´Souvenir de Maxim Cornu´ (P. suffruticosa x P. lutea) žlutá s oranžovým okrajem, plná; ´Tria´ (mnohonásobný hybrid) žlutá, jednoduchá;
Meziskupinové neboli Itoh hybridy vznikly zkřížením dřevitých pivoněk a pivoňky čínské. První rostliny byly vyšlechtěny v Japonsku v padesátých letech 20. století. Jako příklad můžeme uvést ´Yellow Dream´ (P. lutea ´Alice Harding´ x P. Lactiflora ´Kakoden´) svítivě žlutá, jednoduchá; ´First Arrival´ (Itoh hybrid) něžně růžová, poloplná.

Výsadbový materiál
Nesporným předpokladem pro vysokoprocentní ujmutí vysazovaných dřevitých pivoněk a dobrý start po výsadbě je dobře urostlý a zdravý rostlinný materiál. Měli bychom od dodavatele také požadovat záruku pravosti kultivarů, které by měly být vždy (pokud se nejedná o rostliny dodané z Číny, množené dělením trsů matečních rostlin) vegetativně množené roubováním a označené jmenovkou příslušného kultivaru. Vhodná doba pro nákup dřevitých pivoněk je jaro. Bez výhrady všechny dřevité pivoňky musí být hrnkované a prokořenělé s pevným kořenovým balem. Dřevité pivoňky neprokořenělé a volně přesazené do květináčů těsně před prodejem nebývají dobrou zárukou ujmutí. Dřevité pivoňky se k nám často dodávají jako importované rostliny z Číny. Malá část produkce se také k nám dováží z Nizozemska, Itálie, případně Německa. Nejvhodnějším roubovaným výsadbovým materiálem jsou tříleté až čtyřleté pivoňky, které již rostou na vlastních kořenech.

Výsadba
Dřevité pivoňky množené roubováním se vysazují odlišně ve srovnání s těmi, které jsou množené dělením trsů. Pivoňky množené dělením mateřských rostlin se vysazují do hloubky a kolmo. Jinak se vysazují dřevité pivoňky roubované na kořeny (P. lactiflora). Roubované pivoňky je nutné zasadit šikmo do hloubky tak, aby se místo srůstu roubu s podnoží nacházelo 10–15 cm pod povrchem země. Při šikmém vysazení, očka na roubu pod zemí vyrostou kolmo vzhůru a vytvoří tím více základních větví budoucího keřovitého růstu. Mimo toho naroubovaná část pivoňky vysazená šikmo vytvoří v zemi rychleji a více vlastních kořenů. U roubovanců vysazených mělce a kolmo dochází k podrůstání podnože a při nedostatečné péči často k oslabení, případně až k úplnému odumření naroubovaných kultivarů.
Dřevité pivoňky vysazujeme hlavně jako solitéry, nejlépe jako 3–4leté roubovance s kořenovým balem, předpěstované v hlubokých kontejnerech.

Text Ing. Václav Jabůrek,
Foto RNDr. Pavel Sekerka, Botanický ústav AV ČR, v. v. i., Průhonice

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 4/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down