Malé, přesto ale velmi malebné a známé město Bystřice pod Hostýnem se rozprostírá na úpatí Hostýnských vrchů, přibližně 20 km od okresního města Kroměříž. Nad městem se nachází poutní místo Svatý Hostým a Bystřice pod Hostýnem je do tohoto posvátného místa vstupní branou. Samotná Bystřice je velmi bohatá na pamětihodnosti.
Mezi závody, které Bystřici pod Hostýnem proslavily nejen v naší zemi, ale i daleko za hranicemi jsou Horákovy školky, které založil pan Antonín Horák v roce 1926. Původně jako obchodní zástupce firmy Josefa Vaňka z Chrudimi navštívil mnohokrát Bystřici pod Hostýnem za účelem fotografování rostlin v historických zahradách a zámeckém parku pro publikační činnost pana Vaňka.
Město Bystřice pod Hostýnem si natolik zamiloval, že když se zde potkal se svoji budoucí manželku Julii Nevalovou, se kterou později uzavřel sňatek, založil zde školky, jenž díky jeho pracovitosti, vrozené inteligenci a zkušenostmi od firny Vaněk, dosahovaly záhy vynikajících pěstitelských a posléze i dobrých hospodářských výsledků.
Zahradnicí již od dětství
Manželům Horákovým se v Bystřici pod Hostýnem dne 27. 3. 1927 narodila dcera Libuše, kterou všichni od dětství až do dnešní doby nazývají Liba. Obecnou a posléze měšťanskou školu, kterou ukončila 1942 navštěvovala v Bystřici p. H. Dětství prožila ve školce s rodiči, což tehdy znamenalo, jako by byla v zahradnickém oboru vyučena. V letech 1942–1944 absolvovala Obchodní školu v Kroměříži a po ukončení se vrátila do Bytřice pod Hostýnem do Horákových školek, které její tatínek založil. Tam pracovala celý život, který zasvětila svým zamilovaným skalničkám a dřevinám.
Odbornost a lidský přístup
V roce 1950 byly Horákovy školky, tak jak v tu dobu jiné firmy, znárodněny. Rodina Horákova nezatrpkla, pracovala ve školkách dál. Tehdejší političtí činitelé využili jejich odbornosti a pracovitosti a tak zůstala tíha vedení a odpovědnost za chod školky na rodině Horákové. Liba pracovala převážně na úseku množení dřevin a skalniček. V době expedice, což bylo tehdy téměř jen jaro a podzim, obsluhovala drobné zákazníky. To byla činnost, na kterou byl u Horáků kladen velký důraz. Přístup Liby k drobným zákazníkům byl mimořádný. Její perfektní znalost materiálu ji umožňovala, že o každé rostlině dovedla zákazníkovi velmi poutavě vyprávět – od původu, použití, výběru stanoviště, nároků na půdu až po správné zazimování. Není proto divu, že se zákazníci sjížděli k Horákům do Bystřice p. Hostýnem ze všech koutů republiky.
Vášnivá skalničkářka
Chloubou Horákovy rodiny byla odjakživa prostorná skalka, kde se snad našlo vše, co se v tu dobu na skalce mohlo pěstovat. Skalka byla vizitkou Kristýny Horákové, druhé maminky Liby.
Text Ing. Jiří Veleba, předseda Svazu školkařů ČR
Foto rodinné album
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2013