Otázka vzdělávání mladé generace je velmi důležitá a zajišťuje dostatek kvalitních pracovníků daného oboru. Pokud se studenti již na střední škole setkají s tím, že v tom našem, zahradnickém oboru, je třeba přiložit ruku k dílu a trochu se i umazat zeminou, nebudou potom na pracovišti překvapeni náročností tohoto oboru. A pokud přitom přičichnou i k tomu, jak to dělají jinde, zdá se, že mají budoucnost zajištěnu.
Takoví studenti se doslova rodí na Střední škole zahradnické a technické v Litomyšli. Díky vysokému podílu praxe, možnosti vycestovat za hranice kraje i republiky mají zdejší studenti velmi dobrý přehled a povědomí o oboru. A nejen ti, kteří se vydají někam na zkušenou. Plochy areálu školy zajišťují praxi v mnoha směrech i pár kroků od hlavní budovy.
Jak to vlastně začalo
V rámci našich výprav po středních školách nabízejících zahradnické vzdělání došlo na Střední zahradnickou a technickou školu v Litomyšli a v areálu nás přivítal sám ředitel školy Ing. Ivo Jiránek.
Škola vznikla v roce 1975 jako rozšíření Střední školy zahradnické Kopidlno. Ta sama zahájila své působení díky přesunu jedné z nejstarších zahradnických škol (Mistrovská škola zemědělská ovocnicko-zahradnická) z Chrudimi v roce 1948. Vznik zahradnické školy v Litomyšli byl a je spojen s existencí jedněch z nejstarších a nejznámějších školek v České republice, se Školkami Litomyšl, s. r. o.
V roce 1992 došlo na osamostatnění a dnes Litomyšl funguje jako jediná zahradnická škola v Pardubickém kraji. Žáci, kteří zde studují, však pochází z celé České republiky, nejvzdálenější kouty nevyjímaje.
Tři možnosti studia
První samostatné roky zde fungovalo střední odborné učiliště a do roku 1995 byly naplněny tři třídy. Rok 1995 přinesl první povinné deváté třídy a tedy chybějící ročníky na středních školách. V Litomyšli problém vyřešili otevřením nové třídy pro ty, kteří nedokončili základní školu. O roku 1999 dochází k nepřetržitému stoupání počtu žáků, a to díky otevření odborného učiliště (rok 1999) a střední zahradnické školy (2000). Střední zahradnická škola zahrnuje čtyřleté studium zakončené maturitní zkouškou, střední odborné učiliště je tříleté a ukončené závěrečnou zkouškou. Odborné učiliště je také studium tříleté, ukončeno je také závěrečnou zkouškou. Studium této formy je určeno především pro žáky handicapované, žáky s poruchami učení a žáky speciálních škol.
Ve školním roce 2011/2012 jsme na škole napočítali 22 tříd zahradnických oborů. Nejvíce, 12 tříd, bylo studentů střední školy (zájem o tuto formu vzdělání se od roku 2003 stále navyšuje), šest tříd odborného učiliště a čtyři třídy středního odborného učiliště. Pro ten následující školní rok se ještě navyšuje množství tříd středního odborného učiliště a na škole se tak bude pohybovat bezmála šest stovek žáků zahradnického oboru.
Snížený zájem o technické obory přinesl v loňském dubnu sloučení zahradnické školy se školou technickou.
Praxe nemůže chybět
Velkou část vzdělání zahrnuje praxe přímo ve výrobě či prodeji. Studenti středního odborného učiliště tráví na praxích zhruba polovinu výuky, ti, kteří navštěvují odborné učiliště kolem 60 procent. I studenti střední školy tráví část učební doby na pokusných polích a u spolupracujících firem, a to zhruba mezi 10–15 procenty. Zavítají do mnohých zahradnictví, květinových síní a vazačských prodejen a za dobu svého studia jich projdou hned několik. Výjimkou nejsou ani provozy dosti vzdálené od Litomyšle. Zdejší studenti pravidelně dojíždějí do Buchlovic na zámek, do Průhonického výzkumného ústavu, do zoologických a botanických zahrad v Liberci, Dvoře Králové či Brně. Každoročně se řada žáků z druhých a třetích ročníků podívá i za hranice. Již několik let zde fungují zahraniční výměnné pobyty – studenti dojíždějí např. do severní Itálie či do zahradnických a vinařských škol ve Francii. Spolupracují i s francouzských velvyslanectvím v Paříži, kde mají studenti na starosti výzdobu interiérů a tvorbu dekorací. Kromě západních sousedů se jezdí i k těm na východ a ve spolupráci se Slováky, Poláky a Ukrajinci je již devět let pořádána prázdninová praxe. Místo konání se každoročně mění a příští rok se bude tato praxe konat již podesáté v posledním červnovém týdnu právě ve škole v Litomyšli.
Text Helena Piková
Foto autorka a archiv školy
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2012