Pokud se rozhodneme pro realizaci zahrady nebo její úpravu, je nezbytné si důkladně promyslet naše požadavky a rozhodně se obrátit na odborníky. Vytvořit zahradu, kterou se budeme obklopovat do konce života nebo přinejmenším v následujících desetiletích, je složitý proces vyžadující odborné znalosti a praxi.
Kvalitně založená zahrada dobře prosperuje a zvyšuje hodnotu nemovitosti. Pro laika je však velmi těžké se zorientovat v nabídce služeb zahradnických firem, kterých je v současné době velké množství. Není divu, že se většina z nás rozhoduje na základě kladných referencí přátel nebo spokojených klientů. Firma PANDiS – Petr A. Neumann , DiS se realizaci a údržbě zahrad a veřejné zeleně věnuje od roku 2003. Ačkoliv má za sebou již řadu zakázek včetně městských, nezakládá si na velkolepé reklamě, ale právě na kvalitně odvedené řemeslné práci.
Genetika je neúprosná
Majitel firmy Petr Neumann, DiS. je zástupcem několikáté generace zahradníků rodiny Neumannových. Rodiče pracovali v zahradnictví v Jiříkově. Jeho oblíbenými hračkami byly všemožné zahradnické stroje, s rodiči jezdil na odborné přednášky. Proto není divu, že ho zcela minuly chlapecké touhy být kosmonautem, popelářem nebo prezidentem. Od počátku formování jeho osobnosti měl jasno, že bude zahradníkem.
Po základní škole profesní cesta Petra Neumanna nabrala jasný směr. Vystudoval Střední zahradnickou a zemědělskou školu v Děčíně – Libverdě. V návaznosti na střední školu nastoupil v roce 1997 na Vyšší odbornou školu zahradnickou a Střední zahradnickou školu v Mělníku, kde vystudoval obor Zahradní a krajinná tvorba pod vedením kapacit v oboru Ing. Františka Smýkala a Ing. Drahoslava Šonského, CSc. V absolventské práci se věnoval tématu Zhodnocení genofondu arboreta Fritscheho ve Sněžné a měl to štěstí, že oponentem mu byl významný dendrolog a zahradník Ing. Karel Hieke, který jeho práci (ačkoliv nedával známky) ohodnotil jako velmi dobrou. Po ukončení vyšší odborné školy pracoval nějakou dobu na odboru životního prostředí v malém městě. Touha po vzdělání ho vedla k dálkovému studiu na České zemědělské univerzitě oboru Zahradnictví, které však z důvodu pracovního vytížení nedokončil. Petr Neumann se brzy osamostatnil, už po ukončení střední školy paralelně se studiem pracoval. Zpočátku mimo obor, až v období vysokoškolského studia byl zaměstnán v zahradnické firmě jako pracovník realizačního týmu.
Od zaměstnání k podnikání
První pracovní zkušenosti nebyly pro Petra Neumanna příliš pozitivní. S velkým nadšením nastoupil do již zavedené velké realizační firmy, ale neztotožňoval se s tamní politikou, která nedostatečně pečovala o své klienty a potažmo i zaměstnance, což se odráželo na kvalitě odvedené práce. Neuznával přístup „Místo jedné Agrie je lepší mít 10 levných pracovních sil“. Proto se rozhodl odejít a začal pracovat u firmy Tomek Zahradnictví, na pozici vedoucího realizačního týmu. Vedl realizaci velkých zakázek pro město, jeho ruce mají například nemalý podíl na vzniku zatravněných kolejových pásů na Barrandově. Ve firmě Tomek byl z hlediska zpětné vazby od vedení spokojený a to jak po lidské, tak pro zaměstnance neméně důležité finanční stránce. Nicméně ubíjející boj s podřízenými, kteří neměli zájem dělat práci pořádně, Petra Neumanna dovedl k rozhodnutí odejít. V té době byl do oboru natolik zapálený, že se při zaměstnání o víkendech věnoval vlastním zakázkám.
Po letech práce bez dovolené se rozhodl vysadit, odjel na kratší dovolenou do severní Afriky a možná právě odpočinek a jiné prostředí přispělo k utříbení myšlenek a rozhodnutí pustit se naplno do podnikání. Firma Petra Neumanna začala plně fungovat v září 2003. Ačkoliv pro realizaci svého plánu zvolil období, kdy pro mnoho zahradnických firem pomalu končí sezóna, v kapse ani korunu, prakticky ihned získal zakázky na realizace zahrad, arboristické práce i na údržby zeleně. Začal pracovat pro různé městské části, jak sám zdůrazňuje, přestože neměl nikde úzké kontakty.
Projekty
I tak malá firma, jako je právě ta Petra Neumanna, se může pyšnit velkými projekty. Realizovala kolem 12 000 pěstebních zásahů na stromech pro Prahu 10, v Českomoravské ulici obnovu stromořadí, jeden z prvních Silbersommer záhonů (celoročně atraktivní záhony v městském prostředí s minimálními nároky na údržbu, založené speciální technologií a doporučenou skladbou rostlin) v Praze a pár dalších projektů pro MHMP, v Praze 6 vysadila 10 000 cibulovin a 70stromů, na svědomí má i výsadbu 400 stromů v Kunraticích a okolí. Kompletně zrekonstruovala areál Pražských služeb a.s. v ulici Pod Šancemi a přibližně čtyřicet soukromých zahrad.
Jednou z nevětších realizací soukromé zeleně byla dvouhektarová zahrada na okraji Prahy. Zahrada původně s několika jezírky a lesíkem prošla kompletní proměnou. Ačkoliv se jednalo o velmi citlivou rekonstrukci navazující na okolní krajinu, museli provést rozsáhlé úpravy. Zůstaly prakticky pouze kosterní dřeviny, jezírka až na jedno byla zrušena. Okrasná část o rozloze přibližně jeden hektar pojala 30 nových vzrostlých stromů, což z hlediska logistiky obnášelo několik kamionů rostlinného materiálu. Terénní úpravy vyžadovaly 1050 m3 substrátu, kamenů a štěrku. Rozlehlé trvalkové záhony kombinované s travinami dekorují stěžejní pobytovou část svými květy a texturou po celou vegetační sezónu.
Struktura firmy Petra Neumanna je velmi jednoduchá. Autorkou většiny návrhů je manželka Brigita, která vystudovala zahradní architekturu v Lednici. Při realizacích jednotlivých projektů spolupracuje Petr Neumann s lidmi z oboru. Zahradnickou práci bere jako poslání, proto raději přenechá určité technologické kroky specialistům i částečně na úkor svého zisku. Sám na základě svých zkušeností z praxe říká: „Děsí mě fenomén posledních let, kdy zahradnické firma dělá úplně všechno! A pak zjistíte že v takové firmě závlahy dělá vyučený automechanik po týdenním kursu nebo zídky autoelektrikář. A povětšinou jeden poučený brigádník. Firma o 30 lidech starající se o zeleň nemá „na ploše“ jediného zahradníka. Ale všechno je profi“. Nebrání se ani vnitrooborové spolupráci, o čem vypovídá i letitá spolupráce s ateliérem A05, které si velmi váží.
Filosofie firmy
Jedním z hlavních předpokladů úspěchu je podle Petra Neumanna perfektně odvedená práce, kontinuálně také kvalitní rostlinný materiál a to vše se neobejde samozřejmě bez kvalitního nářadí. Proto nikdy neinvestoval do reklamy, ale do vybavení firmy a reklamou mu byly a jsou kladné reference zákazníků. Petr Neumann zdůrazňuje: „Pokud chci dělat něco pořádně, musím to dělat s fortelem a pořádným nářadím. O firmě vypovídá i to, jaké nářadí dá svým zaměstnancům, kteří vytvářejí její budoucí vizitku.“ Po 9 letech nepotřebuje a nemá vizitky, polepená auta, letáky, internetové stránky či bilboardy u dálnice. Veškerý majetek firmy je jeho majetkem, nikdy neměl úvěr či leasing, vždy si kupuje pouze to na co má, není zatížen dluhy a je pro něj zásadou zaplatit zaměstnancům. Takový přístup očekává i od svých kolegů z oboru a velmi ho pobuřuje, když vidí jak některé firmy investují do reklam, chlubí se velkými zakázkami a přitom neplatí dodavatelům, dokonce dělají ostudu Čechům i v zahraničí svou špatnou platební morálkou, jejich zaměstnanci jezdí do práce vlastními vozy, nemají základní nářadí a jezdí si ho půjčovat do půjčoven. S takovým přístupem jim stoupají „výdaje“, podhodnocují svou práci a tím ničí práci všech zahradníků.
Petr Neumann si je vědom, že zahradnické řemeslo se neustále rozvíjí a je potřeba se stále vzdělávat. Proto absolvoval kurz Komplexní péče o dřeviny, je certifikovaným arboristou (ČCA – Český certifikovaný arborista) a od jara letošního roku také zkušebním komisařem.
Za důležité považuje obecné zvýšení povědomí o zahradnickém oboru a cestu vidí přes Svaz zakládání a údržby zeleně a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, jejichž je členem. Rád se setkává s kolegy a konfrontuje úhel pohledu na určitou problematiku jiných se svým, protože je přínosem nejen pro něj, ale také společnému cíli, o který jde všem kteří se nějakou mírou podílejí na udržování a zkrášlování krajiny. Za vážný problém dsnižující práci zahradníků považuje fakt, že nejde o vázanou živnost a tím dochází k degradaci oboru „pseudopodnikáním“ lidí, kteří nemají o něm absolutně žádné ponětí a je jim pouze zdrojem příjmu. To ale zahradničina není, ta se musí dělat srdcem.
A jak vidí Petr Neumann sám sebe? „Nehrnu se do toho, co neumím, ale říkám lidem pravdu.“ Asi to není jednoduchá cesta, vyžaduje hodně sebereflexe, občas narazí na nepochopení, ale rozhodl se touto cestou jít, protože ji považuje za správnou.
Text a foto Daniela Urešová
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2012.
Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o kontakt (e-mail nebo telefon) na pana Neumanna. Je to můj bývalý spolužák se kterým jsem se víc jak 10 let neviděla.
Děkuji Kupilíková