Nedávno jsem měla možnost shlédnout propagační videa jedné nejmenované vysoké školy, která mně velmi pobouřila. Údajně prestižní univerza se zaměřením na IT technologie a management se naprosto nevkusným, arogantním, a dovoluji říct až primitivním způsobem, prezentuje jako ústav, který je určen pouze pro lidi „na úrovni“. Asi si řeknete, proč o tom píšu zrovna v tomto časopisu, ale ona zmíněná videa mají s naším oborem jistou souvislost.
Jedním z hlavních motivů je: Pokud nebudeš studovat na naší univerzitě, budeš bez práce nebo ti zbude jen možnost pracovat s lopatou a rýčem. Rýč jako symbol nevzdělanosti a neúspěchu? Potom bychom podle této teorie měli asi začít pochybovat i symbolech naší státnosti, protože jedním z nich je sv. Václav, který často bývá vyobrazován při práci s rýčem. Rýč bývá také na erbech mnoha našich obcí jako symbol související se svatováclavským poselstvím a je také symbolem proroka Eliáše, který je považován za největšího z proroků, katolická církev jej uctívá jako svatého a v judaismu je spojen s mnoha obřady. Rýč je také jedním ze symbolů vinařství a při lidových oslavách dožínek. V heraldice symbolizuje získanou půdu a právo na ni. Při pokládání základních kamenů budov, památníků a pomníku se symbolicky rýč zarývá do půdy.
Na této univerzitě, která nepatří mezi běžné vysoké školy (toto označení je jejich oblíbeným termínem v náborových videích), údajně studují inteligentní lidé, kteří chtějí v životě něco dokázat a mít se dobře. A tito páni a paní „perfektní“ se jednou budou z pohodlí svých kanceláří přesouvat domů, cestou si nakoupí ovoce a zeleninu (protože úspěšní lidé na prestižních pozicích vyznávají také zdravý životní styl), kterou si pak v klidu snědí na své krásné zahradě u domu v prestižní čtvrti nebo obci. Bez sebemenšího uvědomění si, že tyto atributy jejich „úspěšného“ života vznikly úsilím mnoha těch, kteří právě drželi v rukách zmíněný rýč nebo lopatu. Zkrátka dokonalý život postavený na ignoranci s nulovou pokorou. Ale jaký typ člověka si může dovolit hodnotit ostatní podle úředně dosaženého vzdělání? Mnohý zahradník má daleko širší rozhled než vysokoškolsky vzdělaný specialista a leckterý vysokoškolsky vzdělaný člověk v zemědělském odvětví také bere do ruky onen „zlověstný“ rýč. A jak je vůbec možné, že univerzita – jako symbol vzdělanosti, se může takovým způsobem prezentovat? Pevně doufám, že budoucí studenty vysokých škol toto video odradí a nestane se tak prestižní evropskou školou, o což podle informací na jejích stránkách usiluje.
Daniela Urešová