Karlštejnští vinaři obnovují historické vinice, vysadí nové odrůdy

Karlštejnští vinaři z Výzkumné stanice vinařské Karlštejn obnovují historické vinice v lokalitě na Vrších. Vysadí nové odrůdy odpovídající místním podmínkám, což je vápenitá půda a mírný jižní svah, a zároveň přinesou vysokou kvalitu vína. Půjde o Kerner a Ryzlink rýnský, řekl dnes ČTK vedoucí Výzkumné stanice vinařské Karlštejn Zdeněk Beneš. V okolí Karlštejna zakládal už ve 14. století vinice Karel IV. Výzkumná stanice vinařská Karlštejn je součástí Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC).

"Udržet produkci vín v této historicky velice významné lokaci považuji za náš důležitý úkol. Obnova vinic má však nejenom historický a produkční, ale i odborný význam," uvedl ředitel CARC Mikuláš Madaras. Původní vinice, stará 34 let, už byla na hranici životnosti a ve špatném zdravotním stavu. Byly zde odrůdy Sylvánské zelené, Svatovavřinecké, Modrý portugal a Müller Thurgau.

Pro zlepšení struktury půdy

V první fázi prací stroje vyoraly kořeny dožívající révy, následovalo kypření půdy pomocí speciální radlice a následovat bude vyhnojení a hluboká orba, která zlepší strukturu půdy a zajistí dobré podmínky pro růst nových rostlin odrůd Kerner a Ryzlink rýnský. "Jedná se odrůdy německé provenience poskytující v našich podmínkách špičková bílá vína. Ryzlink rýnský se právem označuje za 'krále vín'. Odrůdu Kerner navíc máme v našich vinicích vysazenou z důvodu udržovacího šlechtění. První sklizeň lze očekávat třetím rokem po výsadbě nové vinice," řekl Beneš.

Historická Kronika Beneše Krabice z Weitmile popisuje záměr krále Karla IV. založit poblíž budoucího hradu vinice. První řízky ušlechtilé révy dal dovézt z Rakouska. Údajně byly namočené v medu, aby nevysychaly.

Výzkumná stanice vinařská Karlštejn je součástí Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC). Vznikla v roce 1919. Hospodaří na více než devíti hektarech půdy na dvou viničních tratích (Plešivec a Vrše). Dlouhodobě se věnuje šlechtění vinné révy a výzkumu ve vinohradnictví, vinařství a moderních technologiích. Roční produkce vína zde dosahuje až 35 000 litrů, a to v závislosti na ročníku. Stanice také spolu s Odborem genetiky a šlechtění rostlin CARC udržuje část národního genofondu vinné révy ČR. Kolekce obsahuje zhruba 200 nejen starých českých odrůd, ale také odrůd z různých částí světa. Vybrané klony vinné révy pěti odrůd jsou uchovávány přímo naživo v polní kolekci.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down