Rok 2024 hodnotí Botanická zahrada hl. m. Prahy jako velmi úspěšný. Přestože to v jeho polovině vypadalo, že předchozí rok v návštěvnosti nepřesáhne, a navíc byla v září nucena zrušit oslavu vinobraní, podzimní a zimní akce nakonec přilákaly mnohem více návštěvníků, než tomu bylo v předchozích letech. Nakonec dosáhla návštěvnosti přes 415 tisíc. Asi největším úspěchem bylo uspořádání unikátní výstavy Křišťálová zahrada ve spolupráci se sklářem Jiřím Pačinkem.
„Těší mě společný plán, že tuto výstavu zopakujeme i v zimním období na přelomu roku 2025 a 2026. Za velký úspěch také považuji otevření Vinotéky sv. Kláry po rekonstrukci. Prostory viničního domku jsme rozšířili o moderní degustační prostor a toto místo se tak znovu stalo oblíbeným jak mezi našimi návštěvníky, tak i pro pořádání svatebních hostin nebo různých firemních akcí. Na novou sezónu jsme připravili řadu oblíbených a atraktivních akcí a výstav. Předpokládáme tedy, že zájem o botanickou zahradu i nadále poroste,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Vinotéka sv. Kláry
V roce 2024 se po rekonstrukci otevřela Vinotéka sv. Kláry. Historický viniční domek doplnil nový degustační prostor vybudovaný na základě návrhu architekta Ladislava Lábuse. Nabízí kapacitu 52 míst a salónek, jenž je přímo v historické části objektu a má kapacitu 22 osob. Nedílnou součástí jsou i venkovní terasy. Současně zde bylo vybudováno moderní zázemí jak pro návštěvníky, tak i pro zaměstnance vinotéky a vinice. V zahradě přibyly nové rostlinné celky prezentující flóru z různých koutů světa, byla dokončena expozice Japonské mlžné lesy, která kromě přehlídky sbírek botanické zahrady nabízí i příjemné místo pro relaxaci. Rozvoj je patrný i v expozici ohrožených druhů ČR Archa Bohemica a ke svému dokončení se také blíží nová vzdělávací expozice u skleníku Fata Morgana – Kouzla evoluce. Obnovy se v roce 2024 dočkala také expozice medonosných rostlin a včel Zahrada mEDU, která se zaměřuje zejména na vzdělávání a těší se zájmu dětí i seniorů. Expozici nyní zdobí nový vstup v podobě včelí plástve, dále byly doplněny modely dvou včelích klátů a další části byly zrenovovány. Novinkou je například hmyzí domek, opatřený řadou interaktivních prvků seznamujících s životem opylovačů v naší krajině.
Sezóna 2024
„Rok 2024 byl pro nás rokem úspěšný, ale i rokem plným výzev. Návštěvníkům jsme nabídli hned několik nových akcí a výstav. S velkým zájmem se setkal projekt letního kina přímo v kulisách zahrady, perlou celé sezóny se stala nová zimní výstava Křišťálová zahrada, kterou jsme realizovali s uměleckým sklářem Jiřím Pačinkem a jeho týmem. Díky nasvícení a interkativním prvkům se jednalo o jakousi výpravu do světa pohádky a fantazie a tato akce byla oblíbená napříč generacemi. Novinku jsme nabídli i na poli vzdělávání a připravili jsme program Botanická na cestách, který přibližuje svět botaniky žákům základních škol přímo v jejich třídách. Rád bych připomněl, že možnost realizovat zajímavé akce, výstavy, vzdělávací programy a třeba i přednášky pro široké publikum můžeme také díky podpoře našich partnerů. Té si velmi vážíme. Obliba botanické zahrady a jejích akcí stále narůstá a pevně věříme, že v tomto trendu budeme pokračovat i v roce 2025,“doplňuje Martin Jodas, náměstek pro obchod a marketing. Sezónu 2024, která byla věnována tropům a tropické flóře a byla rovněž ve znamení oslav 20. výročí otevření skleníku Fata Morgana, zahájila výstava umělkyně Veroniky Richterové Nová PET Tropicana. Nejúspěšnější akcí roku 2024 byla opět výstava motýlů – Motýli: Dobrodružná cesta, kterou zhlédlo přes 90 tisíc návštěvníků. V zájmu se této výstavě velmi přiblížila výstava dýní a dýňových aranžmá, která se inspirovala mexickými oslavami Día de los Muertos a přivábila téměř 80 tisíc lidí. Botanická zahrada Praha rovněž uspořádala další ze série výstav pro všechny smysly – tentokrát nazvanou Za slávou a kořením. V rámci letních akcí se zájemci mohli seznámit se sukulenty a poučit o jejich pěstování v interiéru. V podzimním a zimním programu velmi zaujala výprava za příběhem nápoje, který změnil svět, a to na výstavě nazvané Sedmý šálek čaje. Nechyběly ani oblíbené večerní komentované prohlídky skleníku Fata Morgana Džungle, která nespí, jež se konají vždy od ledna do března a následně v listopadu a prosinci.
Odborná a vědecká činnost
Botanická zahrada v roce 2024 potvrdila svoji odbornost a důležitou pozici na poli vědy. Došlo k rozvoji významných sbírek botanické zahrady a pokračovaly práce na realizaci nových expozic, včetně přípravy rostlin, které do nich budou umístěny. Svoji činnost v oboru tropické botaniky a při rozšiřování tropických sbírek místní odborníci prezentovali v rámci výstavy připravené k 20. výročí skleníku Fata Morgana. V srpnu se zástupci Botanické zahrady Praha zúčastnili světového kongresu botanických zahrad v Singapuru, kde si potvrdili, že pražská zahrada patří mezi významné světové instituce, a to z pohledu jak rozsahu sbírek, tak i činnosti v oblasti ochrany genofondu rostlin. Odborníci botanické zahrady pokračovali i ve své expediční činnosti. Podařilo se uskutečnit výpravy na západ USA, do Jižní Koreje, Japonska a Laosu. Dále proběhlo několik menších cest po evropských botanických zahradách a pěstitelských zařízeních. Zahrada se i v roce 2024 věnovala projektům ochrany ohrožených druhů rostlin, zejména lokálních a českých. Svoji pozornost společně s partnerem Ahmad Tea zaměřila na dva ohrožené, přesto doposud přehlížené druhy – kostřavu písečnou a silenku lepkavou. V rámci posílení populace rostlin, které jsou příznačné pro lokalitu trojské stráně, byla zahájena pastva ovcí na cenných částech místní expozice.
Rok 2025 – rok vábení
Nová sezóna 2025 je v botanické zahradě inspirována vábením v přírodě. Jako první velká výstava ji zahájí oblíbená přehlídka orchidejí ve skleníku Fata Morgana, letos nazvaná Orchideje: Královny intrik. Návštěvníci se dozvědí, jaké triky a přetvářky orchideje používají, když chtějí přilákat opylovače a rozmnožit se. Součástí akce bude opět prodej orchidejí a dalších pokojových rostlin. Ani v letošním roce nebude chybět přehlídka motýlů – opět zaměřená na vábení. Další výstava bude věnovaná těm nejdůmyslnějším přírodním pastem – masožravým rostlinám. Letní výstava Vábení bude věnována rostlinám, které historicky nejvíce oslňovaly a lákaly pěstitele, formou panelové výstavy fotografií zahrada představí své expedice do Jižní Koreje. Nebude chybět oblíbená výstava dýní a dýňových aranžmá, která letos zavede návštěvníky do světa strašidel. Na konci roku 2025 botanická zahrada zopakuje úspěšnou spolupráci se sklářem Jiřím Pačinkem a opět se uskuteční světelná podívaná Křišťálová zahrada. V programu na rok 2025 nechybějí odborné přednášky, komentované prohlídky s kurátory botanické zahrady nebo srpnové letní kino. Nebude nouze o akce pro milovníky vína včetně hojně navštěvovaného Vinobraní.
Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy*