Spolek Semínkovna, z.s., se připojil k otevřenému dopisu adresovanému 27 ministrům zemědělství EU a novému evropskému komisaři pro zdraví Olivérovi Várhelyimu. Spolu se 139 organizacemi z 23 evropských zemí varuje před legislativním návrhem, který ohrožuje biodiverzitu pěstovaných rostlin a práva farmářů a pěstitelů.
„Současný návrh legislativy představuje obrovské nebezpečí pro diverzitu našich pěstovaných rostlin a ohrožuje právo farmářů a zahrádkářů sklízet, používat, vyměňovat a prodávat svá vlastní semena. Toto právo patří k základním lidským právům,“ říká Magdalena Prieler, expertka na osivovou politiku v organizaci ARCHE NOAH, jedné z iniciátorů dopisu. Dopis a petice Biodiverzita na vidličce, kterou podepsalo přes 160 000 občanů v rámci petice, upozorňuje na možné negativní dopady chystaného nařízení Evropské komise.
Ochrana diverzity a práv pěstitelů
Dopis požaduje, aby chystané nařízení neomezilo práva zemědělců a zahrádkářů a zároveň aby podpořilo lokálně adaptovatelné odrůdy zahradních plodin (tzv. nehybridní odrůdy). Mezi konkrétní požadavky patří usnadnění uvádění rozmanitých odrůd na trh, požadavek, aby nově registrované odrůdy nebyly závislé na pesticidech a syntetických hnojivech a zajištění podpory pro zachování genetické rozmanitosti rostlin. Podle návrhu Evropské komise by mohly být aktivity zaměřené na zachování lokálně adaptovaných odrůd považovány za „uvádění do oběhu“ ve smyslu navrhnovaného nařízení, což by znamenalo další regulační překážky. „Dobrovolné iniciativy zahrádkářů a zemědělců, které uchovávají cenné odrůdy pro budoucí generace, by měly být podporovány, ne potlačovány složitými předpisy,“ doplňuje Prieler.
Hrozí omezení vzdělávací a osvětové činnosti?
Při doslovném výkladu nařízení hrozí, že by se i ze vzdělávacích a osvětových institucí organizací nakládajících s rostlinným rozmnožovacím materiálem mohly stát “profesionální operátoři”. To by pro ně znamenalo jednak povinnou registraci, ale i řadu dalších povinností a administrativních úkonů, na něž tyto instituce/organizace nejsou vybavené. Definice, na jaké aktéry a aktivity se toto nařízení vztahuje je totiž navrženo velmi široce. “Evropský parlament ve svém návrhu na toto myslel a do definice doplnil “komerční účely” takového jednání. Nicméně to ještě neznamená, že se taková úprava propíše i do finálního textu nařízení,” zdůrazňuje Klára Hrdá, jednatelka spolku Semínkovna, z. s. Podle ní by bylo velmi nešťastné, pokud by nařízení takto zásadním způsobem rozšířilo pojem “uvádění do oběhu” či “profesionální operátor”. Spoléhá na zdravý rozum a zachování svobodného nakládání s osivem pro instituce či organizace za účelem vzdělávání, osvěty či zachování rozmanitosti cenných lokálně adaptovatelných odrůd.
Nový návrh nařízení, představený Evropskou komisí v červenci 2023, čelí kritice nejen od neziskových organizací, ale i od Evropského parlamentu, který v dubnu 2024 vyzval k úpravám zaměřeným na ochranu biologické rozmanitosti a práv zemědělců. Vyjednávání na úrovni EU pokračují a jejich klíčová fáze se očekává v roce 2025 během polského předsednictví Rady EU. Semínkovna z. s. podporuje stejné hodnoty jako organizace Arche Noah, a proto se připojila k zaslání otevřeného dopisu. Podrobnosti o chystaném nařízení EU jsou k dispozici zde: https://oeil.secure.europarl.europa.eu/oeil/en/procedure-file?reference=2023/0227(COD)
Spolek Semínkovna, z.s., je česká nestátní nezisková organizace zaměřená na podporu osvěty a vzdělávání v oblasti domácí produkce semínek, lokálních odrůd a přírodního zahradničení. Od roku 2016 zastřešuje síť více než 160 semínkových knihoven, tzv. semínkoven. Ty jsou dostupné veřejnosti po celé České republice přinášejí osvětu a umožňují bezplatnou výměnu semínek mezi zahrádkáři.
Zdroj: Semínkovna