Vinobraní začíná v Maďarsku kvůli horkému počasí už na začátku srpna, což je o více než měsíc dříve. Maďarští vinaři se připravují na změnu klimatu. Informuje o tom polský deník Rzeczpospolita. Francouzští vinaři pak letos čekají kvůli nemocím a nepříznivému počasí na začátku roku jednu z nejslabších sklizní za desítky let, napsala agentura DPA.
Klimatické změny mají na maďarské vinařství velký dopad. Rostoucí teploty by mohly být příliš nebezpečné pro hrozny, z nichž se vyrábějí bílá vína a tokaj. Letošní červenec byl v Maďarsku nejteplejší od roku 1901, kdy se údaje začaly sbírat.
Vinaři tak brzkou sklizeň nepamatují
"Nepamatuji si, že bychom někdy začali sklízet tuto odrůdu hroznů tak brzy," řekl László Kerék, který se už 35 let stará o vinici v Balatonlelle jižně od Balatonu. Se svou rodinou sklízí hrozny ručně a kvůli oteplování to musí dělat dříve. Dnů s vysokými teplotami bude přibývat a klima v Maďarsku už nebude ideální pro bílá vína, řekl specialista na klima Péter Szabó z univerzity Loránda Eötvöse v Budapešti. Maďarští vinaři, kteří produkují více než dvě třetiny hroznů pro bílá vína, se podle něj možná budou muset přizpůsobit a přejít na výrobu červených vín, která jsou více spojena s teplejším podnebím. Velmi horkých let se obávají i výrobci vína v tokajské oblasti proslulé svými sladkými víny z pozdně sklizeného ovoce. Chladná a vlhká říjnová rána jsou pro dozrávání jejich hroznů klíčová, domnívá se András Kanczler z malého vinařství Basilicus. "Riziko nepředvídatelného zhoršení počasí na podzim však může být nižší, pokud hrozny dozrají dříve," řekl.
Ve Francii se podle dnes zveřejněného předběžného odhadu očekává, že úroda letos bude nižší téměř ve všech vinařských regionech. Uvedlo to francouzské ministerstvo zemědělství. Zemědělský statistický úřad Agreste letos očekává produkci vína v rozmezí 40 až 43 milionů hektolitrů, což je o deset až 16 procent méně než loni a o tři až deset procent méně než průměr pro léta 2019 až 2023.
Zdroj: ČTK