V současné době jsou hlášeny výskyty 2. generace housenek zavíječe zimostrázového na okrasných keřích zimostrázů (buxusů / krušpánků). Doporučujeme, proto pečlivě zkontrolovat keře zimostrázů a při nálezu aktivních housenek neváhat s ošetřením.
Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je invazní motýl z čeledi travaříkovitých (Crambidae). Jeho housenky se živí listy zimostrázu, které mohou v extrémních případech způsobit holožíry. V posledních letech je tento motýl nejvýznamnější škůdce zimostrázů v Evropě.
Pokud jsou housenky odhaleny včas a povede se jejich likvidace, je šance, že se keř zcela ozdraví a znovu obroste. Stresované keře jsou napadány více, proto se doporučuje pravidelná zálivka v období sucha.
Životní cyklus škůdce
Pro správné načasovaní ochranného opatření je důležité znát a pochopit životní cyklus zavíječe zimostrázového, který v našich podmínkách má zpravidla dvě generace do roka, při teplém podzimu se mohou částečně vylíhnout i housenky třetí generace. Přezimují drobné housenky mladších instarů, které se nacházejí spředené mezi listy zimostrázu. Jarní žír housenek obvykle začíná od poloviny března při oteplení. V závislosti na teplotě po dalších 10 dnech jsou pozorovatelné housenky vyšších instaru, které jsou již zelené s podélnými černými a bílými pruhy. Zakuklení bývá od poloviny května. Motýli 1. generace se líhnou od konce května do poloviny června. Následuje 2. generace zavíječe zimostrázového. Samička klade na spodní stranu listů vajíčka. Po týdnu až 14 dnech se ze stadia vajíčka líhnou drobné žluté housenky, které se nacházejí spředené mezi listy zimostrázu. Poté housenky dorůstají a po čase se kuklí. V průběhu léta se objevují motýli 2. generace. V teplých letech může potomstvo 2. generace dokončit vývoj, a ještě na podzim dát vznik částečně 3. generaci.
Ochrana
U malých keříků lze provést ruční odstranění housenek, což může být náročné, protože housenky jsou ukryty uvnitř keře. U vzrostlých keřů je vhodné provést aplikaci vybraným přípravkem, co nejdříve po zjištění výskytu aktivních housenek 4.–6. instaru. V tomto vývojovém stadiu je chemická ochrana nejefektivnější. Zavíječe zimostrázového je doporučeno regulovat pomocí přípravků registrovaných proti housenkám nebo žravým škůdcům okrasných rostlin. Vysokou účinnost vykazují i biologické přípravky na bázi Bacillus thuringiensis. Při aplikaci doporučujeme rozevřít keř zimostrázu, aby se aplikovaný chemický přípravek dostal i na housenky ve středu keře. Aplikace insekticidů musí být provedena v souladu se zásadami správné praxe v ochraně rostlin a při dodržení podmínek povoleného použití uvedených na etiketě přípravku.
Zdroj: Rostlinolékařský portál