Na odstraňování invazní lupiny mnoholisté se zaměřili dobrovolníci v milovické rezervaci velkých kopytníků. Tento nepůvodní druh by se bez lidského zásahu šířil a vytlačoval by ze stepní rezervace vzácné druhy květin. Lupina patří k nepůvodním druhům, které ohrožují českou přírodu. Vytváří husté, souvislé porosty a navíc v místech, kde roste, obohacuje půdu o dusík a tím přispívá k šíření plevelů, jako jsou kopřivy nebo šťovíky.
„Velcí kopytníci dokáží velmi dobře zajišťovat veškerou potřebnou péči o lokalitu v rámci přirozeného prostředí. Jediné, s čím je potřeba přírodní procesy v rezervaci doplnit, je odstraňování negativních vlivů způsobených člověkem. V první řadě likvidace invazních druhů rostlin zavlečených lidmi z jiných kontinentů. S těmi si příroda sama nedokáže poradit,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.
Likvidace invazního druhu
„Za poslední půlstoletí způsobily invazní druhy celosvětově finanční ztráty ve výši 1,3 bilionu dolarů,“ upozornil Dalibor Dostál na závažnost následků šíření invazních druhů. Odstraňování lupiny se v rezervaci věnovali dobrovolníci z české pobočky společnosti Takeda. Vyrývání rostlin je přitom velmi náročné. Lupiny mají silné, houževnaté a velmi rozvětvené kořeny, které často sahají velmi hluboko. „Oproti loňskému roku, kdy dobrovolníci pomáhali s odstraňováním lupiny poprvé, tato invazní rostlina v rezervaci výrazně ustoupila. Dobrovolníky tak potěšilo, že jejich loňská, velmi namáhavá práce měla smysl,“ doplnil Dalibor Dostál. V letošním roce začalo odstraňování lupiny ještě předtím, než vykvetla svým typickým, vysokým a štíhlým květenstvím. Vedle likvidace invazní lupiny se další skupina dobrovolníků věnovala také sběru odpadků v okolí okružní stezky vedoucí kolem rezervace.
Projekt milovické rezervace získal v minulých letech několik významných ocenění. Obdržel Cenu Josefa Vavrouška, Cenu SDGs v kategorii Změna klimatu za naplňování globálních cílů OSN v oblasti udržitelnosti. Spolu s filmaři převzala rezervace Cenu prezidenta Ekofilmu. Zakladatel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál byl rovněž zařazený mezi osobnosti televizního cyklu Zelený hrdina, v roce 2023 byl zařazen mezi Tváře udržitelnosti. Nedávno obdržel cenu Hvězda udržitelnosti roku 2024. Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Nadace Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International School ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.*
Zdroj: Česká krajina
Foto: Dalibor Dostál