Palírny a moštárny v Ústeckém kraji odhadují, že kvůli mrazům, zpracují zhruba třetinu ovoce oproti minulému roku. Ivan Mišík, jednatel Moštárny Louny, dnes ČTK řekl, že se případné kompenzace od státu zatím týkají pouze pěstitelů. Uvedl, že má nějaké zásoby z loňska, které nicméně potřebuje doplnit. "Musíme přežít," sdělil.
Mrazy zničily meruňky, švestky, třešně či višně. Někteří zpracovatelé počítají alespoň s jablky, kterých ale bude také méně než v předchozích letech. Mrazy zasáhly republiku koncem dubna, předcházely jim nezvykle vysoké teploty začátkem měsíce. Ovocné stromy proto začaly kvést dřív. Květy však nízké teploty nevydržely.
Existenční problémy palíren a moštáren
"Ovoce není, to je bezesporu. Něco málo bude, ale opravdu toho zmrzlo hodně," uvedl Mišík a doplnil, že si zahrádkáři nechají většinu pro vlastní potřebu. Sadaře, od kterých odebírá větší množství ovoce, zatím nekontaktoval. Moštárna se snaží suroviny odebírat převážně od lokálních pěstitelů. Jednatel řekl, že letos asi poptá plodiny i na Moravě, kterou mrazy nezasáhly tak výrazně. Zatím nechtěl spekulovat, zda se úbytek odrazí na cenách. "Otázkou je, jestli bude vůbec otevřeno," uvedl. "Pro firmy, jako jsem já, je to velká rána a velká katastrofa," podotkl.
Ovocnáři zřejmě dostanou za škody způsobené mrazy kompenzace. Ministerstvo zemědělství minulý týden avizovalo, že je připravené aktivovat program na řešení rizik pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem. "Nám zpracovatelům nikdo nic nedá a to je ten největší průšvih," řekl Mišík. Zajímal se o to, zda se podpora bude týkat i zpracovatelů. "Přiznám se, že jsem zatím žádnou takovou zmínku nenašel, ale uvidíme," uzavřel.
Žitenickou palírnu na Litoměřicku trápí kromě úbytku ovoce také zvýšení spotřební daně z lihu o deset procent. Provozovatel Jan Härting ČTK řekl, že v jeho případě jde o zdražení o deset korun na litru. "Zatím se neozval nikdo, protože nikdo nemá žádné ovoce," uvedl Härting a odhadl, že zpracuje zhruba třetinu toho, co v předešlých letech. "Je to sezonní záležitost. Ovoce začínáme přijímat v červenci, pokud je, a s příjmem končíme v polovině října," popsal běžný stav provozovatel. Suroviny pak zpracovává do konce roku. "Budeme mít normálně otevřeno a budeme holt dřív hotoví," dodal.
Menší palírna U Kapličky na Lounsku ceny v posledních letech nezvyšovala. "Ani před covidem ani po covidu, přestože se zvedly náklady třeba za elektřinu," řekl ČTK Václav Šafránek z palírny. Letos se však kvůli zvýšení daně zvednou ceny o 20 korun na litru. "Je to z donucení," podotkl zpracovatel. Dodal, že se sadaři ještě nemluvil, ale podle vlastních ovocných stromů odhadl, že úroda nebude prakticky žádná.
Zdroj: ČTK*