Škoda na úrodě jablek z jablečných sadů v Tuchorazi na Kolínsku dosáhne předběžně 300 milionů korun. Zničená je zřejmě veškerá úroda na celé ploše 220 hektarů, letos z nich měli sklidit kolem 15.000 tun. ČTK to dnes řekl majitel společnosti Sady Tuchoraz a předseda družstva Bohemia Apple Robert Vyšata.
"Je již naprosto jasné, že zasaženo mrazem je 100 procent ploch a v podstatě 100 procent plodů, semeníky jsou bohužel zmrzlé. Jablka však stále drží na stromech a je otázkou, co bude dál, konkrétně, jak moc jsou poškozena pletiva dužiny," řekl Vyšata. Další zhodnocení chystá společnost zhruba v polovině května. Pojišťovna by podle Vyšaty měla kompenzovat škodu částkou 50 milionů korun. "Pojišťovna zatím uznala škody, ale bude samozřejmě další ohledání v červnu," doplnil.
Omezené možnosti ochrany
Technická obrana proti podobným situacím, tedy několik mrazivých nocí v nejchoulostivější fázi vývoje plodů, podle Vyšaty neexistuje. "Nelze v podstatě použít žádné technické prostředky na 'míchání' vzduchu (vrtulníky, větrníky), protože mráz je i ve vyšších výškách. Jediná možnost je svíce, ale na takto velký mráz bychom jich museli dát 'hustý rastr', normálně se v sadu dávají zhruba po 10 metrech, a to už jste v nákladech, které převyšují zachráněnou úrodu," řekl Vyšata.Využít podle něj sadaři nemohou ani protimrazovou ochranu, takzvané springlery, které jsou vhodné na jarní přízemní mrazy. "Princip je, že musíte vodou rosit, dokud 'nesmyjete' ledovou krustu, která se samozřejmě na stromech vytvoří. U takto dlouhých mrazů se ta krusta stále nabaluje a hrozí statické zborcení celého sadu, hovoříme o extrémním zatížení ledem," řekl Vyšata.Zhruba do července až srpna bude společnost prodávat loňskou sklizeň, aktuální zásoby o objemu kolem 5000 tun tvoří téměř třetinu veškerých zásob jablek v Česku.V celém Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138.000 tun ovoce sklidí asi 30.300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to dnes na tiskové konferenci v Praze řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, kterým úrodu poškodil mráz, je podle něj ministerstvo zemědělství připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství, materiál v úterý předloží vládě. Zatím není jasné, kolik si z programu pěstitelé rozdělí. Ambicí Výborného je, aby to bylo alespoň 70 až 100 milionů korun.
Zdroj: ČTK