Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) bude dnes v Praze jednat se zástupci ovocnářů a vinařů o možné pomoci kvůli škodám způsobených jarními mrazy. Na úrodě ovoce jsou škody za více než miliardu korun, na vinicích přesahují dvě miliardy korun. Ministr minulý týden řekl, že jeho úřad spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun, chce také poslat žádost o mimořádnou finanční pomoc Evropské komisi. Zástupci vinařů se v úterý shodli, že kompenzace za škody způsobené mrazy požadovat nebudou. Místo toho požadují, aby vláda ustoupila od záměru zavést spotřební daň na tichá vína.
Podobné škody na révě vinaři podle prezidenta jejich svazu Martina Chlada nepamatují, označil je za fatální. V Čechách, kde jsou čtyři procenta registrovaných vinic v Česku, škody dosahují 95 procent. Na Moravě bude výnos nižší nejméně o čtvrtinu, škody ale mohou v některých podoblastech přesáhnout i 30 procent.
Největší škody za sto let
Ovocnářská unie ČR minulý týden uvedla, že škody na úrodě ohrožují existenci zhruba 500 podniků, které se věnují výhradně produkci ovoce, aktuálně jich přitom dohromady je 700 až 800. Podle předsedy unie Martina Ludvíka jde o jedno z největších poškození tuzemské úrody za posledních 100 let. Škody jsou natolik zásadní i kvůli tomu, že v předchozích týdnech bylo nadprůměrně teplé počasí a rostliny byly v květu a růstu plodů oproti obvyklé situaci výrazně napřed. Zničeno bylo zhruba 100.000 tun ovoce.
Noční mrazy poškodily místy také obiloviny, pícniny, mák, ale i rozkvetlou řepku. Dubnové mrazy postihly i sousední země. V Německu bylo zasažené zejména Sasko a Braniborsko. Na Slovensku se škody podle odhadů tamní ovocnářské unie týkají zhruba 30 procent úrody.*
Zdroj: ČTK