Od pátku 26. do 29. 4. se mohou zájemci v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Ostravě, na Uherskohradištsku a na Veselsku (region Veselí nad Moravou), zúčastnit mezinárodní soutěže City Nature Challenge 2024 o zápis co nejvíce pozorovaných druhů zvířat, rostlin nebo hub. Stačí k tomu mobilní telefon s aplikací iNaturalist a pozorovat přírodu kolem sebe. Pozorované druhy stačí vyfotit a pomocí aplikace zaznamenat. Počítají se všechna zaslaná data z uvedených měst. Výsledky soutěže, tedy kolik jednotlivá města poslala záznamů pozorování, budou zveřejněny v pondělí 6. 5. na https://www.citynaturechallenge.org.
Cílem akce je přitáhnout lidi k pozorování přírody i tam, kde by se na první pohled zdálo, že není. A pořádání soutěže je ideální způsob, jak lidi pro věc nadchnout.
Objevujte přírodu
Minulý rok se City Nature Challenge účastnilo 482 měst a více než 66 tisíc lidí, kteří pomocí aplikace odeslali téměř 1,9 milionu záznamů o asi 57 tis. pozorovaných druhů. Nejčastěji zapisovaným druhem na světě vůbec byla kachna divoká. Z celkového počtu pozorovaných druhů bylo 2570 vzácných a ohrožených.
AOPK ČR je partnerem akce od roku 2018, kdy se Česká republika zapojila poprvé. V Praze se organizace ujalo Národní muzeum, v Brně má soutěž na starosti Hvězdárna a planetárium Brno, v Uherskohradištském regionu zlínská Univerzita Tomáše Bati, v Českých Budějovicích Biologické centrum AV ČR a v Ostravě Ostravské muzeum.
Objevovat přírodu můžete samozřejmě kdekoliv a kdykoliv, nejen během tohoto víkendu. Vydejte se třeba na některý z našich výletů (jejich nabídku najdete na adrese snamidoprirody.cz) a zkuste zjistit, jaká zvířata a rostliny tam mají domov. Každé pozorování se počítá, každý druh je zajímavý.
Získaná data doplní Nálezovou databázi ochrany přírody, kterou AOPK ČR spravuje. Data jsou důležitá pro vyhodnocování péče o území nebo druhy. Každým pozorováním, o kterém nám tedy dáte vědět, pomáháte přírodu chránit.
Zdroj: AOPK ČR