26.11.2023 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští vědci sledují vitalitu dubů letních v lužních lesích v Podunají

Duby ve středoevropských lužních lesích v Podunají jsou od letoška pod drobnohledem vědců, kteří založili monitorovací síť pro sledování jejich vitality. V projektu NetFor sledují, jak je dub letní schopný se adaptovat na rychle se měnící klimatické podmínky, uvedl v tiskové zprávě koordinátor projektu z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Marko Stojanović. Klimatická změna a s ní související projevy totiž stojí za odumíráním těchto stromů.

Ubytek dubů kvůli suchu

Duby letní jsou stromy typickými především pro jižní Evropu a pro nejteplejší regiony střední Evropy, ale odborníci předpokládají, že s ohledem na změnu klimatu se budou jejich stanoviště ve střední Evropě rozšiřovat. "V posledních desetiletích jsme svědky znepokojivého úbytku dubů v celém Podunajském regionu. Tento pokles nezpůsobuje jen ekonomické ztráty, ale znamená rovněž ztrátu biodiverzity a genetických zdrojů lesa. Příčinou poklesu je kombinace mnoha přímých a nepřímých faktorů, ale hlavním faktorem vedoucím k odumírání dubů v celé Evropě je stres způsobený suchem," uvedl Stanković.

Proto se vědci rozhodli, že budou duby dlouhodobě a intenzivně monitorovat na poměrně velkém území v Podunají pomocí automatických dendrometrů. Nainstalovali je v rakouských lužních lesích poblíž řeky Moravy, která tvoří hranici se Slovenskem, ve spolupráci s Rakouským federálním výzkumným centrem pro lesy.

Na vybrané stromy vědci umísťují automatické dendrometry, což jsou senzory umístěné přímo na kmeny a dokážou s výjimečnou přesností na mikrometry s vysokým časovým rozlišením (každých 30 minut) zaznamenat změny rozměru kmene stromu. Dendrometr tak poskytuje přehledné, časově a místně aktuální informace o stresu způsobeném suchem, vitalitě a produkci lesních ekosystémů.

Další použitou metodou, která naopak umožňuje vysledovat chování stromů a lesa v minulosti, je retrospektivní analýza letokruhů pomocí dendrochronologie. Vědci odebírají vzorky dřeva a analyzují letokruhy ve spojení s historickými klimatickými daty. "Tato analýza má určit, jak různé klimatické podmínky historicky ovlivňovaly vzorce růstu, a poskytne obrázek o odolnosti a zranitelnosti dubu v měnícím se klimatu," uvedl Stojanović.

Vědci z CzechGlobe na projektu spolupracují s kolegy z Rakouska, Slovenska a Srbska.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down