Zemědělskému podniku Agro Brno-Tuřany se loni podařilo zvýšit tržby o sedm milionů na 145 milionů korun a také zvýšit zisk o dva miliony na 11,5 milionu korun. Po obtížných letech, kdy se pohyboval ve ztrátě nebo vykazoval jen nízký zisk, jde o třetí rok po sobě, kdy se mu dařilo lépe. Do budoucna chce v nastoupeném trendu pokračovat a zvyšovat zisk díky organizačním změnám i investicím a zároveň tak snižovat zadlužení, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.
Problematická zahradnická divize
Největší částí podniku je zahradnická divize, která byla dlouhodobě problematická a generovala ztrátu. Její výrobní část byla ztrátová i loni. I proto podnik postupně upouští od neperspektivních činností, které utlumuje a ukončuje. Největší změny čekají okrasnou školku. Výrazně se má zúžit sortiment a pěstovat se budou jen nejpoptávanější a ekonomicky výhodné rostliny, nejčastěji alejové stromy. Dominantní činností se má stát pěstování sazenic listnatých lesních dřevin, po kterých se čeká v dalších letech stále vysoká poptávka s ohledem na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě. Podle předsedy představenstva Aleše Hodiny má jít o nosný výrobní program, který zajistí dlouhodobou ziskovost.
Podnik také přestal pěstovat květiny a už bude pěstovat pouze na objednávku, aby nezůstávaly žádné na skladě jako neprodejné. Obchodovat už tak bude téměř výlučně s květinami, které jinde nakoupí.
Tuřanská firma je známá také svojí značkou kysaného zelí, které je dlouhodobě úspěšné v soutěži regionálních potravin. Zelí se pěstuje na 27 hektarech, loni jej v Tuřanech sklidili 1760 tun. Do budoucna se má rozšířit sortiment vyráběný ze zelí a také se má zvýšit produkce. S kysaným zelím chce podnik získat větší podíl na trhu a zároveň nabídnout nový sortiment, jako je zelná šťáva, zelné saláty či zelné lupínky. Zároveň má být pěstování a zpracování zelí mechanizovanější a automatizovanější.
Podnik hospodaří také na více než 1300 hektarech orné půdy, na níž pěstuje komerční plodiny a jejichž ekonomika je závislá na počasí a realizačních cenách. Postupně podnik stále více přechází na precizní zemědělství. Loni byla rostlinná výroba v jedenáctimilionovém zisku.
Firma vznikla v roce 1993 a jejím většinovým vlastníkem se 62 procenty akcií je podnikatel Aleš Hodina, zbylé akcie patří Janu Machovi. V posledních letech začal podnik snižovat počet zaměstnanců. Ještě v roce 2019 jich bylo 90, loni už jen 69.
Zdroj: ČTK