V letošním roce škodily na jaře na zelenině třásněnky přezimující na ozimé cibuli. Výskyt drátovců a květilky zelné byl průměrný, dřepčíků podprůměrný. Škodlivost početných krytonosců omezila netkaná textilie, která ochránila rostliny i před dalšími druhy škůdců.
Letošní zima ani průběh počasí nebyl pro většinu jarních druhů škůdců příznivý, což se projevilo nižší škodlivostí a pozdějším výskytem zhruba o jeden až dva týdny proti normálu. Začátkem června (24. týden) již byla v porostech většina škůdců letního období (zápředníček polní, molice vlaštovičníková, mšice, třásněnky, housenky různých druhů), pokud bude příznivé počasí, mohou někteří z nich významně poškodit porosty. Při suchém a teplém letním počasí se může opět přemnožit sviluška chmelová, na kterou lze použít vedlejší účinek přípravku Movento, který je většinou registrován na jiné savé škůdce.
Do konce října bude pokračovat monitoring škůdců prováděný pracovníky VÚRV, v týdenních zprávách naleznete informace o aktuálním výskytu škůdců a užitečných organismů včetně ilustračních fotografií. Cílem zpráv je upozornit na výskyt škůdců v daném týdnu a krátkodobá prognóza, nemohou nahradit monitoring jednotlivých pozemků, kde se výskyt škůdců může lišit i v závislosti na odrůdě nebo termínu setí/sázení. V teplém letním období je vývoj škůdců rychlý, probíhá imigrace škůdců i užitečných organismů z dalších částí Evropy, přívalové srážky mohou změnit početnost škůdců během několika hodin, proto je důležité provádět monitoring minimálně jedenkrát, optimálně 2x týdně. V případě intenzivního příletu dřepčíků i častěji. Při pozdním zjištění škůdce se snižuje účinek ochrany a rostliny mohou být již nevratně poškozeny.
Text a foto Ing. Kamil Holý, Ph.D., VÚRV, v. v. i., Praha-Ruzyně
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 7/2023.*