25.07.2023 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První výskyty vrtule ořechové na optických lapácích

Od 29. týdne byly zaznamenány první výskyty imag vrtule ořechové na žlutých lepových deskách v okrese Děčín, Břeclav a Brno-město. Tento invazní škůdce měl potvrzený první výskyt na našem území před šesti lety. Za tu dobu se u nás vrtule dokázala na ořešácích usídlit. Plošně se rozšířila na jižní Moravě. Rozšiřující tendence má na severní Moravě, ve středních a severních Čechách.

Inspektoři ÚKZÚZ se zaměřují od července na monitoring imag vrtule ořechové. Sledování se provádí pomocí vyvěšených žlutých lepových desek do osluněné a olistěné části koruny stromu. Nevhodné je vyvěšování lepových desek na spodní větve stromu.
Vrtule ořechová (Rhagoletis completa) je škůdce ze Severní Ameriky škodící na ořešácích. Dospělci se líhnou od července. Následně dochází k páření. Samička klade vajíčka pod slupku plodu. Poté dochází k líhnutí larev. Larvy se vyvíjí v oplodí ořechu, vývoj trvá 2–5 týdnů, pak plod opouští a kuklí se v půdě. Přezimuje ve vývojovém stadiu puparia pod napadenými stromy.
V našich zahradách a sadech se setkáváme s vícero druhy vrtulí. S vrtulí třešňovou a v. višňovou škodící na třešních a višních. S vrtulí rakytníkovou, kterou lze nalézt na rakytnících a zmiňovaná v. ořešáková, která se u nás stává významným škůdcem ořešáků. U všech vrtulí škodí larvy, kde lze zprvu sledovat vpichy po kladení vajíček. Postupně dochází k poškození plodů měknutím, zahníváním a případně předčasnému opadávání. U silného napadení dochází k poškození velké části úrody.
K přímé ochraně lze využít žluté lepové desky, které vyvěšujeme v rámci monitoringu, což pomůže částečně redukovat počty jedinců. U zachycených samiček nedojde k vykladení vajíček. Z preventivních metod lze využít sběr a otrhávání napadených ořechů s larvami. Následně napadené ořechy zlikvidovat nejlépe spálením. Tím snížíme populaci v dalším roce. Další doplňkovou metodou, jak bojovat s vrtulí ořechovou, je likvidace puparií ukrytých pod zemí pomocí hlubšího přerytí půdy pod ořešákem na podzim nebo na jaře. Puparia se tím dostanou buď do velké hloubky nebo na povrch a zahynou. K chemickému ošetření lze použít registrované přípravky proti vrtuli ořechové s účinnou látkou acetamiprid.*
Aktuální situaci o výskytech vrtule ořechové lze nalézt na Rostlinolékařském portálu v Mapách výskytu.

Zdroj: Rostlinolékařský portál ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down