Obyvatelé některých sídlišť v Pardubicích, kde jsou umístěné hnědé kontejnery, vytřídili zhruba za tři měsíce bezmála tři tuny bioodpadu. Tuto možnost mají od března. ČTK to řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO). Výsledek je podle ní velmi dobrý. Loni na jednom sídlišti lidé vytřídili pět tun bioodpadu.
"Nový sběr odpadu dopadl velmi dobře. Pilotní projekt na Dubině se ukázal jako kvalitní, starostové městských obvodů a občané projevovali zájem třídit, prokázalo se, že je to smysluplný projekt," řekla Klčová.
Od března třídí bioodpad na Dukle, Višňovce a v Polabinách. Projekt fungoval v pilotní verzi na Dubině od roku 2020. Kontejnery tak jsou na sídlištích ve čtyřech městských obvodech, Pardubice mají osm městských částí. Možnost třídit měly předtím domácnosti z rodinných domů, hnědé popelnice mají od roku 2007.
Na Dubině se třídění nejdřív nedařilo. Někteří lidé tam házeli odpadky, které patří do černých kontejnerů na komunálních odpad. Z biologického materiálu nebylo možné vytvořit kompost. Radnice proto opatřila nádoby zámky, klíče si zdarma vyzvedli na městském obvodě jen obyvatelé, kteří chtějí třídit. Zámky mají už všechny hnědé nádoby na sídlištích.
Další kontejnery město letos rozmísťovat nebude, nemá u kontejnerových stání dost místa. Zatím se domlouvá s městským obvodem I na tom, že by tam příští rok hnědé nádoby dovezlo, uvedla Klčová.
Zdroj: ČTK