Vinařská unie ČR nesouhlasí s návrhem na zavedení spotřební daně z tichých, tedy nešumivých vín. Podle ní by poškodila tuzemský trh a vinaře. V případě zavedení daně hrozí, že Česko zmizí z vinařské mapy Evropy, uvedla dnes unie v tiskové zprávě. Tichá vína mají teď nulovou spotřební daň. O jejím zavedení se diskutuje v souvislosti s komplexní daňovou reformou, ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) možnost zdanit tichá vína odmítá.
Vinaři podle svých slov čelí nejhorší krizi za posledních deset let, vyrovnávají se s dopady klimatických změn, nadbytkem hroznů i s tvrdým konkurenčním prostředím. Podle nejnovějších dat unie jsou z domácí produkce v obchodech jen tři lahve z deseti. "Ostatní země EU podporují své vinaře nulovou spotřební daní. Jakékoliv její navýšení teď, ve chvíli, kdy je trh zaplaven zahraničním vínem a náklady na pěstování hroznů převyšují jejich prodejní cenu, by bylo hřebíčkem do rakve mnoha producentů," řekl Ondřej Beránek, prezident unie a ředitel skupiny Bohemia Sekt.
Úvahy o zavedení spotřební daně na tichá vína se podle Vinařské unie objevují vždy, když je potřeba nalézt zdroje pro státní rozpočet. "Argumentace vyšším výběrem daní je zcela lichá. V tak konkurenčním prostředí se její zavedení hned promítne do cen. Vláda mylně předpokládá, že český zákazník vše snese a připlatit si deset nebo dvacet korun pro něj není problém," řekl Beránek. Dodal, že podle průzkumu unie před posledními volbami do Poslanecké sněmovny se většina politických stran vyslovila v neprospěch zavedení daně.
Podle informací pondělních Hospodářských novin ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v materiálech pro koaliční partnery spočítal, že pokud by se z tichých vín odváděla stejná daň jako ze šumivých, stát by si mohl přilepšit až o čtyři miliardy korun ročně. Spotřební daň z šumivého vína nyní v ČR činí 23,40 koruny za litr, lahev tichého vína by tak podle HN mohla v obchodech podražit téměř o 20 korun.
Podle Vinařské unie jsou spotřebitelé citliví na cenu vína, chápou ho jako zbytný produkt, který v případě zdražování škrtají z nákupů jako jednu z prvních položek. Razantní zvýšení cen by znamenalo významný pokles prodejů, uvedla v tiskové zprávě. Vláda by podle vinařů spustila dominový efekt, který zasáhne nejen vinařský sektor, ale také turismus a další navázaná odvětví, tvrdí seskupení sdružující nejvýznamnější tuzemská vinařství a podporuje rozvoj vinařské a vinohradnické kultury v ČR. Zastupuje téměř 30 vinařských subjektů, které vyrobí více než třetinu tuzemské produkce vína a přímo obhospodařují téměř pětinu vinic v Čechách a na Moravě.
Vinařská unie dodala, že podstatnou ztrátou pro tuzemskou ekonomiku může být také rozvoj přeshraničního nakupování, jelikož nulová daň na tichá vína platí také v sousedním Německu, Rakousku i Slovensku.
Zdroj: ČTK