Na osmi hektarech půdy v hodonínské místní části Pánov vrcholí výsadba nového lesa, který nahradí les poničený před necelými dvěma lety tornádem. Lesnické oplocenky zaplní více než 50.000 sazenic borovice lesní a téměř 18.000 sazenic dubu letního. Obnova zničeného lesa bude až na menší dosadby hotová, řekla dnes ČTK Helena Chrástková, která má péči o zeleň ve městě na starost.
Tornádo v roce 2021 poničilo v Hodoníně 38 hektarů lesa. "Zalesňujeme celé území. Od podzimu 2021 do konce roku 2022 jsme nechali vysadit 80.000 lesnických sazenic, 4000 větších odrostků a 79 kusů vzrostlých alejových dřevin v příměstském lese v Bažantnici. Druhovou skladbu tam z velké části tvoří duby letní, které jsou doplněny javory, lípami a habry. Tedy přirozené druhy, které jsou původní. V Pánově vysazujeme převážně borovici lesní s podílem dubu letního. Borový les tam stál i před tornádem," sdělila Chrástková.
Doplnila, že nyní už je velká část výsadby hotová. V budoucnu jsou v plánu dosadby do určitých ploch, ne však v takovém rozsahu jako v uplynulých letech.
V Hodoníně býval vzrostlý smíšený les. "Už před tornádem město tvořilo projekt příměstského lesa, který stále pokračuje. Vznikající les bude sloužit jako místo, kde si lidé zasportují nebo odpočinou. Les má i svou velkou ekologickou funkci, kterou se nyní snažíme obnovit," dodala Chrástková.
Za loňský a předloňský rok se náklady na výsadbu sazenic, péči o ně a na výstavbu oplocenek blížily k 6,5 milionu korun. Město získalo na obnovu lesa příspěvek od ministerstva zemědělství a zhruba milionovou dotaci poskytl fond Pomoci při katastrofách výrobce a prodejce tabákových výrobků Philip Morris. Výsadbu alejových stromů včetně následné péče hradí nadace podnikatele Karla Komárka, do jehož skupiny KKCG patří hodonínská těžařská společnost MND. Zbytek výdajů platilo město.
Zdroj: ČTK