Nový zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí nastaví strategický směr české vědy a výzkumu na dlouhá desetiletí. Vytvoří dosud chybějící legislativní podmínky pro transfer znalostí a technologií a umožní tak rozvinout potenciál Akademie věd a dalších výzkumných organizací. Nezbytná bude i veřejná diskuse o nových Národních prioritách orientovaného výzkumu. Na úvod Akademického sněmu to zdůraznila Eva Zažímalová, předsedkyně AV ČR.
Novela zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (zákon č. 130/2002 Sb.) přichází po dvaceti letech. Podle programového prohlášení vlády ČR má přinést mimo jiné vytvoření legislativního rámce pro transfer znalostí a technologií, přípravu nových Národních priorit orientovaného výzkumu, větší provázanost výsledků hodnocení s financováním, podporu excelence nebo snížení administrativní zátěže.
„Velmi oceňuji, že problematika transferu byla zařazena do nového zákona. Přenos získaných poznatků do aplikační sféry je i jednou z dlouhodobých priorit Akademie věd,“ zdůraznila Eva Zažímalová s tím, že Akademie věd vloni ve spolupráci s partnery z průmyslu připravila vlastní strategii, která by měla celý proces transferu znalostí a technologií významně urychlit.
„Vytvoření legislativních podmínek pro podporu transferu umožní dále rozvinout potenciál Akademie věd a samozřejmě dalších výzkumných organizací v této oblasti. To přispěje k rozvoji spolupráce s podnikatelskou sférou a k vyšší prosperitě naší země,“ uvedla předsedkyně AV ČR. Připomněla, že k tématu strategického směřování českého výzkumného a inovačního prostředí by se měla zahájit veřejná diskuse.
Zdroj: TZ AV ČR*