Ve dnech 18.–19. ledna se v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové konaly tradiční Ovocnářské dny. Hlavními organizátory vzdělávací akce je VŠÚO Holovousy s. r. o. a Ovocnářská unie České republiky. V rámci odborných přednášek zazněly nejnovější informace a poznatky například z oblasti organizace a trhu ovocných komodit, šlechtění, pěstebních technologií, ochrany a výživy ovocných plodin či pojištění ovocných komodit.
Účastníky 65. ročníku ovocnářských dnů, včetně zástupců z Ministerstva zemědělství, Královéhradeckého kraje, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Ústředního zkušebního a kontrolního ústavu zemědělského, Agrární komory České republiky, přivítal jednatel VŠÚO Holovousy Ing. Tomáš Zmeškal. V úvodu přestavil šlechtitelské aktivity a poradenskou činnost ústavu. Konkurenceschopnost výzkumného ústavu je zjišťována investicemi do nákupu nových laboratorních přístrojů i provozních strojů a zařízení. Letošní rok pracoviště řeší přes dvacet výzkumných projektů s celkovým rozpočtem přesahující sedmdesát milionu. V loňském roce ústav získal akreditaci laboratoře chemických analýz, která je jednou ze dvou komerčních pracovišť v ČR pro stanovení a zjištění dodržení limitu obsahu reziduí pesticidů v ovoci a zelenině.
Tato akreditace by podle slov Ing. Zmeškal měla být do začátku letošní sklizně rozšířena o metody stanovení obsahu mykotoxínů a fosfonátů v ovoci. V prvním čtvrtletím tohoto roku se předpokládá akreditaci laboratoře prvkových analýz pro stanovení rozboru půdy a rostlinného materiálu s následným rozšířením této akreditace o stanovení rtuti. Kompletní přehled o poskytovaných službách laboratoří ústavu pro ovocnáře a zelináře naleznete na stránkách ústavu www.vsuo.cz.
Současný stav ovocnářství je vážný
Zhodnocení situace v ovocnářství se ve své přednášce věnoval předseda Ovocnářské unie ČR, Ing. Martin Ludvík. Ovocnářská unie ČR sdružuje 580 členů celkově hospodařících na 10,5 tisíců hektarů, celkem reprezentují 86 % profesionální produkce ovoce v ČR. Jedním úspěchů bylo zapojení Ovocnářské unie na nevládní úrovni v rámci loňského předsednictví ČR v radě Evropské unie v otázce stanovení forem pro snižování spotřeby pesticidů v EU při zachování výše a kvality úrody a soběstačnosti. Ovocnářská unie je velice aktivní v propagaci ovocnářského oboru, činnosti jejich členů, a to jak na úrovni mediální, tak výstavnické.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 3/2023.*