06.02.2023 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt hraboše polního v lednu

Z výsledků lednových pozorování výskytu hraboše polního vyplývá, že stav jeho populací od podzimu 2022 významně vzrostl. Průměrný počet aktivních východů z nor na hektar celorepublikově stoupl ze 439 v listopadu 2022 na 661 v lednu 2023, což představuje hodnotu 3,3násobku prahu škodlivosti. Aktuálně se hraboš zejména na Moravě dostává po třech letech do dalšího období gradace. ÚKZÚZ proto vyzývá zemědělce, aby situaci nepodcenili a využili všechny dostupné a povolené metody ochrany k omezení škodlivého výskytu tohoto škůdce.

Z více než 1000 pozorování provedených v lednu 2023 byla nadpoloviční většina získána v porostech ozimých plodin a jednoletých kultur. Hodnoty v těchto plodinách dosahují prahu škodlivosti, který představuje pro zimní období hodnotu 200 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha). 
V krmných a trvalých kulturách se hodnoty pohybovaly na úrovni 1 139 AVN/ha (zde je práh škodlivosti 400 AVN/ha), což odpovídá 2,8násobku prahu škodlivosti. Tato čísla představují ohrožení zmíněných plodin v jarním období. 
Nejvyšších čísel dosáhly populace v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Zde se průměrné hodnoty vyhouply na 1 292 AVN/ha (6,5násobek prahu škodlivosti) a 1 252 AVN/ha (6,2násobek prahu škodlivosti), což jsou čísla odpovídající hodnotám kalamitních let. 
Výjimkou nejsou počty přesahující 10 000 AVN/ha v porostech řepky nebo ječmene na Brněnsku, Kroměřížsku a Přerovsku. Mimo moravské kraje se ve větší míře objevují vysoké počty hrabošů také na Třebíčsku, Lounsku a Nymbursku. 
ÚKZÚZ proto doporučuje zejména na polích s krmnými plodinami a v protierozních travních pásech rozmístění berliček pro dravé ptáky, kteří jsou schopni nástup gradace přirozeně tlumit v jejích počátcích. Řada zemědělců v porostech s přemnoženými hraboši aplikovala rodenticidy do nor již v průběhu podzimu 2022. 
V současnosti je třeba provést monitoring stavu populace hraboše (s ohledem na délku 1 generačního cyklu stačí 1× za měsíc) a při překročení prahu škodlivosti zareagovat aplikací rodenticidů do nor, jakmile to podmínky dovolí. 
Připomínáme, že aplikace za vlhka urychluje rozpad granulí a stává se tak neúčinnou. Mimo ruční vkládání do nor je možné využít i strojové aplikace rodenticidů, kdy jsou granule uloženy do umělé nory. 
Další vývoj populací hraboše bude záviset na počasí v únoru a březnu, kdy začnou rostliny regenerovat a vegetovat.* 

Zdroj: ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down