Vinaři v České republice loni vysázeli o 115 hektarů vinic více než v roce 2021, nejčastěji vysazované odrůdy byly Pálava, Tramín červený a Veltlínské zelené. Pokračuje také růst zájmu o takzvané PIWI odrůdy, které jsou odolné proti houbovým chorobám. V tiskové zprávě o tom informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).
"Vloni bylo vysázeno 383,4 hektaru nových vinic. To je o 115,2 hektaru více než v roce 2021. Mezi nejčastěji vysazované odrůdy révy vinné v tomto roce patřily z bílých odrůd Pálava, vysazená na 62,6 hektaru, Tramín červený na 52,8 hektaru a Veltlínské zelené na 23,7 hektaru. Z modrých odrůd je to Merlot vysazený na 10,6 hektaru. Z PIWI odrůd se nejvíce sázel Hibernal na 17,5 hektaru," uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková.
Zatímco plocha nově osázených vinic se meziročně zvýšila, registrovaných pěstitelů ubylo. Na konci roku 2022 jich bylo 13.732, o 226 méně.
Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od roku 2016 se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o jedno procento, což se od té doby každoročně opakuje.
"Pro rok 2022 byla stanovena kvóta pro přidělení povolení pro novou výsadbu vinic ve výši 178,4 hektaru. Ve stanoveném termínu požádalo o povolení 131 pěstitelů na výměru 81,6 hektaru. V tomto roce nebyla kvóta naplněna, vyhověno bylo všem žadatelům," uvedla Kršková s tím, že vinaři mohou povolení pro výsadbu využít do tří let od jeho vydání.
Z celkových 17.865 hektarů obhospodařované plochy vinic tvoří necelé tři čtvrtiny odrůdy bílé, jejichž plocha se zvyšuje, zhruba jednu čtvrtinu odrůdy moštové modré. Zvláštní skupinu tvoří odrůdy PIWI, které jsou odolné proti houbovým chorobám, a jsou tak vhodné pro ekologické pěstování. Jejich výměra byla na konci roku 891 hektarů. To je oproti loňsku o 108 hektarů více. Nejpěstovanější odrůdou v této skupině je Hibernal s aktuální plochou 407 hektarů.