Dendrologickou naučnou stezku V. Skalníka započala Správa veřejné zeleně města Mariánské Lázně realizovat v roce 2017 při příležitosti 200letého výročí příchodu Václava Skalníka do Mariánských Lázní. Tento záměr je poctou tvůrci, který dal městu podobu a charakter obdivované dodnes.
Prvním krokem bylo přímo v prostoru přírodně krajinářského parku založeného V. Skalníkem vytipování a označení druhově zajímavých dřevin a jejich kultivarů, u kterých je odhadováno stáří přibližně na 200 let, tj. spadající do období jeho založení. Postupně byly označeny i dřeviny mnohem mladší, které byly druhově zajímavé nebo vzácné. K dnešnímu dni je označeno přes 150 dřevin. Dřeviny jsou opatřeny porcelánovými jmenovkami s určením jejich rodového a druhového jména v českém a latinském jazyce. Současně jsou dřeviny označeny QR kódem, po jehož dešifraci se návštěvníkovi otevřou v prohlížeči podrobnější informace a zajímavosti o dané dřevině. Prostřednictvím tohoto kódu je možné se propojit s webovými stránkami „Dendrologická stezka Václava Skalníka“, kde je k dispozici interaktivní mapa všech označených dřevin a další doplňující informace, včetně fotografických příloh.
Cílem této realizace je podpořit zájem návštěvníků a obyvatel o prostředí lázeňského místa s důrazem na jeho přírodní bohatství. Návštěvník může pozorovat proměnlivost jednotlivých dřevin v rámci rodu nebo druhu, poznávat jednotlivé odlišné znaky dřevin, pozorovat jejich proměnlivost v průběhu roku. Také se zde může dočíst o charakteristikách a odlišnostech jednotlivých kultivarů, o jejich nárocích a lokalitách přirozeného výskytu, o způsobu jejich introdukce, možném využití či historických zajímavostech spojených s konkrétní dřevinou.
Dendrologická stezka může být i vhodným doplněním výuky žáků základních a středních škol a z lázeňských parků se tak může stát na chvíli i učebna v přírodě.
Stezka je koncipována tak, aby bylo maximum označených dřevin vázáno na pěší komunikace v areálu od Goethova náměstí, přes Sady Václava Skalníka, Park Střed až na jižním okraji k městské knihovně.
Mezi nejzajímavější a nejhodnotnější dřeviny, které stojí určitě za to navštívit, považujeme:
- č. 10 - smrk ztepilý „Virgata“
- č. 26 - dub velkokvětý
- č. 29 - smrk ajanský
- č. 32 - topol bílý
- č. 59 - jedli vznešenou
- č.66 - buk lesní stříhanolistý
které najdete v prostoru Sadů Václava Skalníka a dá se předpokládat, že pocházejí již z doby založení parku zhruba před 200 lety. Na celé trase dendrologické stezky je dále možné vidět například deset různých druhů a kultivarů rodu Quercus – dub, 12 různých druhů a kultivarů javorů. Mezi zajímavosti či méně známé dřeviny určitě patří: lapina jasanolistá, liliovník tulipánokvětý, ambroň západní, dřezovec trojtrnný, jinan dvoulaločný.
Trasa není přesně daná a je jen na návštěvníkovi, v jakém pořadí dřeviny navštíví a také v jakém rozsahu.
Zdroj: Lázeňské parky města Mariánské Lázně*