Závěrečná část ovocnářsko-vinařského cestopisu věnovaného Jordánsku završí přehled ovocných druhů, které jsou v této zemi kultivovány navzdory limitujícímu dostatku vody.
Přehled ovocných druhů
Jádrové ovoce
Kromě vyšších poloh severozápadu a horní části údolí Jordánu, kde je pěstování jabloní dlouhodobě zastoupené, se ve větším měřítku vznikem nových sadů začíná rozšiřovat kultivace i v horách na jih od Mrtvého moře s koncentrací okolo města Shoubak ležícího v nadmořské výšce 1330 m. Ačkoliv se v prostoru vyšších oblastí jádrové ovoce kultivuje po staletí s běžným zastoupením tradičních regionálních odrůd, tak moderní jabloňové sady využívají v podstatě pouze zahraniční odrůdy pokrývající dobou zrání sortiment jablek od letních s počátkem sklizně již koncem května po zimní, u kterých se ukončuje sklizeň počátkem listopadu. Jablka jsou v podstatě veškerá užívána jako čerstvé stolní ovoce a jejich skladování je minimální. Domácí sklizeň představuje necelou polovinu národní spotřeby, která je průměrně ročně 6 kg na obyvatele. Z hlavního odrůdového sortimentu se podle zralosti sklízí posloupně Summer Red, Vista Bella, Jersey Mac, Early Red, Royal Gala, Golden Delicious, Starking Delicious a Granny Smith. Poslední uvedená čtveřice odrůd je celkově nejvýznamnější. Objem sklizní hrušek a kdoulí souhrnně činí necelých 5 % úrody jablek ročně. Hrušně se pěstují v necelých 270 ha sadů. Původní druh hrušeň syrská je tradičně využívaná pro podnožové účely kulturních evropských typů hrušní. Odrůdový sortiment je malý a většina odrůd hrušek je letního typu sklízená od června do srpna. V novějších intenzivních výsadbách hrušní jsou využívány kultivary zahraniční spojené s dovozem jejich výsadbového materiálu.
Réva vinná Kultivace révy vinné v prostoru dnešního území Jordánska je doložena již před sedmi tisíci roky. Klíčovým směrem současné orientace jordánského vinohradnictví je produkce stolních hroznů, následovaná vinařskými hrozny a doplňkově hroznů využívaných pro výrobu džusů, rozinek a jiných nealkoholických směrů užití. Vzhledem k tomu, že kultivace stolních hroznů je ve značném výškovém rozptylu, tak v nejnižších polohách se uskutečňují dvě sklizně do roka (zde zejména bílá odrůda Superior), mezi nimi vstupují do zralosti hrozny z vyšších poloh a zdejší trh je tak zásoben vinnými hrozny sklízenými od dubna do listopadu. Vinařství je v Jordánsku aplikováno několik tisíc let. Vína zde dlouhodobě vyráběli například antičtí Řekové, Římané nebo Nabatejští a dále několik století také v době existence křižáckého Jeruzalémského království evropští osadníci do 13. století a posléze místní křesťané a židé.
Text: Ing. Jiří Kaplan, Foto: zdroj: https://upload.wikimedia.org
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 1/2023.*