12.12.2022 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští etnobotanici pomohli vybudovat výzkumnou laboratoř na Filipínách

Tým českých vědců z ČZU pomohl svým filipínským kolegům připravit projekt, který byl následně finančně podpořen formou malého lokálního projektu pod názvem: Equipment modernization of bioactive natural products laboratory at the Visayas State University v rámci dvoustranné rozvojové spolupráce v gesci Ministerstva zahraničních věcí ČR. Poté vědci z ČZU poskytli odborné rady při instalaci a zprovoznění přístrojů určených především ke studiu antimikrobiálních účinků rostlinných látek.

„Spolupráci s místními vědeckými pracovníky navázal prof. Ing. Ladislav Kokoška, PhD., už v roce 2016, a od té doby jsme na Filipínách podnikli čtyři úspěšné expedice,“ říká vědecko-výzkumná pracovnice z Laboratoře etnobotaniky a etnofarmakologie na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze Ing. Markéta Houdková, PhD.

Celý tým se z již čtvrté expedice na Filipínách vrátil v listopadu. Tentokrát jeho misí nebylo jen přivézt další rostlinné vzorky pro etnofarmakologický výzkum, ale zúčastnit se také slavnostního ceremoniálu na Visayas State University v Baybay na ostrově Leyte při příležitosti otevření a předání nové laboratoře pro pokročilou analýzu biologicky aktivních (potenciálně léčivých) látek získaných z rostlin.

Slavnostního předání se zúčastnil i první tajemník a konzul Mgr. Ján Krivoš z Velvyslanectví České republiky v Manile, který ve své zprávě novou laboratoř komentoval slovy, že se těší na další česko-filipínskou spolupráci v budoucnu, kdy budou moci spolupracovat vědci a výzkumníci z obou zemí a posouvat tak dál vědu v této oblasti.

Markéta Houdková pokračuje: „Projekt jsme podávali už v roce 2017. Byl úspěšně financován a v roce 2019 měl být oficiálně zahájen provoz nové laboratoře. Avšak vstoupila do toho pandemie covidu-19, takže otevření laboratoře bylo možné až nyní. Celý náš tým je z této spolupráce nadšený. Díky laboratornímu zázemí budeme moci některé vzorky analyzovat už na místě. Zároveň je tato laboratoř velkým přínosem pro Visayas State University. V zemích jako jsou Filipíny totiž často na univerzitách a akademických pracovištích mívají pouze základní vybavení, mnohdy i poměrně zastaralé, takže sami nemohou svůj výzkum často posunout na mezinárodní úroveň. Věřím, že laboratoř jim otevře cesty k rozvoji jejich vlastní vědecké publikační činnosti, novým objevům a v neposlední řadě rozšíří možnosti další zahraniční spolupráce.“

Laboratoř pro výzkum přírodních biologicky aktivních látek je součástí nedávno otevřeného výzkumného a inovačního centra při Visayas State University (Advanced Research and Innovation Centre) a díky specializované laboratoři se tak stává nejlépe vybavenou výzkumnou jednotkou v oblasti Eastern Visayas. Laboratoř bude využívána pro analýzu bioaktivních přírodních látek z endemických (původních) rostlinných druhů.

Z hlediska polohy jsou filipínské ostrovy pro svou biodiverzitu a v mnoha místech civilizací nezasaženou přírodu i jazykovou vybavenost místních ideální pro etnobotanický a etnofarmakologický výzkum. Mají tedy velký potenciál pro nové objevy potenciálně léčivých látek, které se získávají z rostlin. Bohatou druhovou rozmanitost najdeme nejen mezi jednotlivými ostrovy, ale i v rámci jednoho ostrova.

„Druhová rozmanitost na ostrově Leyte, kde bádáme my, se výrazně mění spolu s nadmořskou výškou,“ vysvětluje Markéta a doplňuje: „Kampus Visayas State University je pro nás velice výhodnou základnou, neboť z jedné strany ho omývá moře a na té druhé jej obepínají do nebe se tyčící hory a džungle. Rostlinné vzorky nám tak rostou téměř pod nosem, stačí vyběhnout za plot univerzity. Mám radost, protože právě čekáme, až dorazí vzorky zajímavých druhů zázvorů, které jsme nasbírali a poslali poštou do naší laboratoře na ČZU. Jeden z nich byl objeven teprve nedávno v roce 2019, takže se velmi těším na výsledky experimentů, neboť budeme s největší pravděpodobností první, kdo tuto rostlinu analyzuje,“ podotýká Markéta.

Čtvrtá expedice tedy byla po všech stránkách úspěšná, i když český tým zažil na ostrově i tajfun: „Zpočátku jsme měli strach. Tajfun byl však mírný, projevil se jen prudkým deštěm s větrem a omezil nás pouze výpadkem elektřiny. Místní nás uklidnili. Po dvou dnech bylo po všem a my jsme mohli pokračovat v naší práci. Doufám, že bude úspěšný i další chystaný projekt, neboť je potřeba dovybavit laboratoř novými přístroji, což zefektivní spolupráci s Visayas State University, která je již nyní oboustranně prospěšná,“ uzavírá Markéta.*

Zdroj: FTZ ČZU

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down