Česnek má stálé místo v našem jídelníčku. Roční spotřeba u nás dosahuje asi dvou kilogramů na osobu. Mělo by to ale být více, kolem pěti kilogramů. Existuje množství různých typů a odrůd. Šlechtění českých odrůd česneku se věnuje Ing. Jan Kozák z Poběžovic u Holic na Pardubicku. Za tři desetiletí se mu podařilo vyšlechtit 21 odrůd.
Se šlechtěním česneku začal Ing. Kozák v roce 1989. Před tím pracoval na šlechtitelské stanici v Heřmanově Městci, kde se kromě tulipánů, dalších cibulnatých květin a zeleniny šlechtil i česnek. Zpočátku se ale věnoval šlechtitelské činnosti u květin. Šlechtění zeleniny, konkrétně zelí, mrkve, kedluben, růžičkové kapusty, česneku, fazolí nebo ředkviček měl na starosti jeho tchán, Ing. Karel Křivský.
Začátkem roku 1989 přešel Ing. Kozák na úsek šlechtění zeleniny. Kde se soustředil hlavně na česnek a pekingské zelí, které bylo v té době u nás téměř neznámé. Poté, co došlo ke zrušení šlechtitelské stanice, se začal šlechtění věnovat jako soukromá osoba. „Česnek mi přirostl k srdci,“ říká. Práci s česnekem se věnuje i v důchodu, kdy firmu včetně šlechtění předal synovi, Ing. Václavu Kozákovi. V současné době se jedná o jediné pracoviště v České republice zaměřené výhradně na šlechtění kuchyňského česneku. Pro svou práci využívají tkáňovou laboratoř a technické izoláty, kam vysazují laboratorně ozdravené materiály. Množení sadbového česneku se nevěnují, to zajišťují smluvní množitelé po celém území naší republiky.
Text a foto Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 12/2022 s tématem měsíce Ovocnářství.*