17.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Listohlodi (Phyllobius) škodí i ve školkách

Již několik měsíců putujeme za poznáním škodlivých činitelů školek, respektive rostlin v nich pěstovaných. Nyní došla řada na škůdce známé pod názvem listohlodi. Vzhledem k tomu, že se jedná o rozsáhlejší problematiku a podařilo se nám získat větší množství informací, dovolujeme si tyto škůdce rozdělit do dvou na sebe navazujících částí.

V té dnešní (první) se budeme věnovat základní charakteristice tohoto uskupení (i nadřazených taxonů) a představíme si také jeden konkrétní druh – listohloda obecného (Phyllobius oblongus).

Popis uskupení  

Rod listohlodi (Phyllobius) spadá do řádu brouků (Coleoptera), čeledi nosatcovití (Curculionidae). Považují se za příbuzné rodu lalokonosci (Otiorrhynchus). Oproti nim však mají listohlodi protáhlejší krovky, které jsou po stranách víceméně rovnoběžné. Také se u nich vyskytují zřetelně vyvinuté lopatky. Krovky jsou obvykle pokryty zelenými šupinami. Brouci mají vyvinutá blanitá křídla. Nosec – pro tuto čeleď tak charakteristický – je v tomto případě krátký, viditelně užší než hlava – tedy velmi krátký a silný. Štít je takřka vždy širší než delší, štítek je pak dobře vyvinutý. Barevné spektrum druhů je smaragdově až kovově zelené, méně často pak hnědé či šedé. Tykadla mají „dosti dlouhá a tenká“. Dospělým broukům slouží za potravu listy keřů a stromů. Larvy jsou polyfágové vyvíjející se na koříncích různých rostlin. V půdě i přezimují, aby z ní vylézaly v době květu ovocných stromů. Má jedinou generaci za rok. Imago se počíná vyskytovat v dubnu, přitom většinu škod působí právě toto stadium.

Listohlodi jsou, jak je uvedeno počátkem 40. let minulého století, „velmi známí větší nosatci žijící obyčejně pospolitě na keřích, stromech a někdy i na nižších bylinách“. Týž autor praví, že se zakuklují v zemi. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat v ovocných (v nich mohou způsobit velké škody, zejména na jeřábech) i lesních školkách, jakož i v mladých ovocných výsadbách, zejména v blízkosti listnatých či smíšených lesů.

Text

Ing. Antonín Muška, Brno

Přehled použité literatury a zdrojů obrázků je k dispozici u autora.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2022*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down