Zelené střechy a fasády představují jedinečný trend současné doby a přinášejí řadu benefitů – efektivní způsob hospodaření s dešťovou vodou, tepelné úspory, zlepšují mikroklima daného místa a snižují teplotu v městském tepelném ostrově, současně jsou estetickým prvkem budovy aj. Sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně (SZÚZ) ve spolupráci s Fakultou životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) uspořádaly začátkem září v aule ČZU mezinárodní konferenci Zelené střechy a fasády – trendy a synergie, kde se posluchači dozvěděli o provázanosti zelených střech a biodiverzity, využití dešťových srážek a fotovoltaiky a mnohé další.
Cílem konference bylo zvýšit informovanost odpovědných zástupců samospráv a úředníků státní správy ve městech a obcích, stejně jako odborné veřejnosti, o nových trendech v oblasti ozeleňování střech a stěn budov, které patří k adaptačním opatřením na změnu klimatu. Na závěr konference byly slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže Zelená střecha roku 2022.
V úvodu konference Ing. Pavel Dostal, předseda Rady odborné sekce Zelené střechy seznámil publikum s vývojem zelených střech v České republice počínaje rokem 2001, kdy vyrostla extenzivní zelená střecha (ZS) na OC Nový Smíchov na ploše 14 500 m2, následně v roce 2007 vznikla na 4500 m2 intenzivní ZS na budově ČSOB Radlická. Významnými milníky byly rok 2013, v němž vznikla odborná sekce Zelené střechy při SZÚZ, 2014, kdy byla poprvé vyhlášena soutěž Zelená střecha roku, a v roce 2016 spatřily světlo světa Standardy pro zelené střechy. Ing. Dostal považuje za důležité vzdělávání laické i odborné veřejnosti, v rámci sekce připravují mimo jiné certifikovaný program Realizátor zelených střech.
Dusty Gedge, prezident mezinárodní organizace European Federation of Green Roof Associations, se ve svém příspěvku zabýval zelenými střechami a uhlíkovou neutralitou, což souvisí s využíváním lokálních zdrojů například pro střešní substráty, současně zkoumá produkty zachycující uhlík vyrobené z odpadního materiálu, a zamýšlel se nad otázkou zachování biodiverzity ve městě. Pro extenzivní zelené střechy ve Velké Británii sbírá osivo z lokálních druhů rostlin (především dvouletek) v dané oblasti a preferuje krátkověké druhy, které mají schopnost se přesévat. Přítomným ukázal, že jednou z možností, jak založit ZS jsou i mokřadní střechy, které fungují jako kořenové čistírny.
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2022.*