10.10.2022 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třetina jablek zůstane na stromech. Ovocnáři vidí pomoc v samosběrech

Jablka z Chile, Polska nebo Jižní Afriky. To je běžná nabídka českých supermarketů, která vytěsňuje prodeje českého ovoce. Podle zjištění Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR z takové situace mnozí pěstitelé vidí východisko v samosběrech, které by mohly zvýšit lokální prodeje.

Začala sklizeň jablek a pěstitelé tohoto ovoce dosud nevědí, zda se vyplatí plody jejich několikaleté práce sklízet a uskladnit. „Ceny energií pro uskladnění ovoce naznačují, že může být pro ovocnáře levnější část jablek ponechat na stromech,“ říká Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR a viceprezident Agrární komory ČR, s tím, že se může jednat až o třetinu letošní úrody. V loňském roce se sklidilo 115 tisíc tun jablek.

Dnešní podnikání v ovocnářství je značně náročné a pěstitelé mají co dělat, aby se na trhu udrželi. V roce 2020 vysázeli jen 200 hektarů sadů, což bylo nejméně od vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004. V předchozích letech se přitom běžně sázelo 300 až 400 hektarů sadů ročně. Dochází tak k postupnému poklesu plochy ovocných sadů v Česku. V loňském roce se jednalo o necelých 16 tisíc hektarů, z čehož pouhých 12 tisíc hektarů činily produkční plodné sady. 

Ovocnáři mají z budoucnosti oprávněné obavy. Na evropském trhu se hromadí přebytky levného a předotovaného ovoce z jiných zemí Evropské unie, které před válkou na Ukrajině směřovaly na východ a nyní jsou dováženy do Česka. Další redukci ovocných sadů mohou přinést také avizované změny rozdělení zemědělských dotací pro roky 2023 až 2027. „Ovocnáři budou donuceni své ovocné stromy vykácet, pozemky vyklučit, zorat a přeměnit na pole, kde místo ovoce raději budou pěstovat řepku a obilí, protože se zkrátka musejí chovat ekonomicky,“ vysvětluje Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

Podpora tuzemským zemědělcům?

Tuzemští zemědělci spatřují pomoc v prodeji ovoce přímo zákazníkům bez dalších článků v rámci dodavatelsko-odběratelského řetězce. V rámci iniciativy „Najdi svého zemědělce“ Zemědělského svazu ČR je možné na mapě pěstitelů zvolit mezi zemědělci, kteří nabízejí přímý prodej nebo samosběr po celém Česku. „Pomozte českým pěstitelům zachovat jejich sady s českým tradičním ovocem,“ vyzývá Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

Soběstačnost Česka v produkci například čerstvých jablek určených k okamžité spotřebě dosahovala podle odhadu Ovocnářské unie ČR 75 procent v roce 1998, v roce 2020 se jednalo o 50 procent. Příští rok může soběstačnost klesnout až na 35 procent, zbytek bude nezbytné do Česka dovážet.

Pokles výměr produkčních plodných ovocných sadů v ČR (dle ČSÚ):
Rok 2010: 17 777 ha
Rok 2015: 14 465 ha
Rok 2019: 13 993 ha
Rok 2020: 13 344 ha
Rok 2021: 12 231 ha 

Zdroj: AK ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down