Zástupci rodu Liatris (Asteraceae) patří mezi oblíbené, původem severoamerické, trvalky. Jejich dlouhá klasovitá květenství nakvétají postupně odshora dolů. Na tuto vlastnost odkazuje i jedno ze dvou používaných českých pojmenování, tedy shorakvět. Druhou, rozšířenější variantou, je šuškarda. V přírodě se lze setkat asi se 40 botanickými druhy, které se vyskytují zejména ve východní a centrální oblasti Spojených států, Kanady a na severu Mexika.
V přírodě jsou obvykle součástí prérijních či polopouštních společenstev na sušších či mírně vlhkých (některé druhy i na vlhčích) půdách. Do zahradní kultury proniklo relativně málo botanických druhů, nicméně ty, které se pěstují, patří pro svou nenáročnost, odolnost a dlouhověkost rozhodně mezi jedny z nejvýznamnějších okrasných vytrvalých květin.
Šuškardy mají ztloustlé, silně zkrácené oddenky, připomínající hlízy. Nadzemní část pak tvoří přízemní trsy úzkých, dlouhých, jasně zelených listů. Počátkem léta pak z těchto trsů vyrůstají dlouhé, u většiny pěstovaných druhů nevětvené lodyhy, zakončené hustým klasovitým květenstvím. Květenství mají pouze trubkovité kvítky a na rozdíl od většiny jiných hvězdicovitých rostlin jim zcela chybí jinak typické jazykovité plátky. Barva květů většiny druhů je jasně růžověfialová, popř. i bílá. Díky dužnatým zásobním orgánům snášejí šuškardy velmi dobře slunné stanoviště a sušší, propustné půdy včetně štěrkovité. Naopak na místech s těžšími a vlhkými půdami může během zimy občas docházet k uhnívání dužnatých oddenků.
Všestrannost použití je dána zejména možností výsadby na sušší stanoviště a tím, že mimo atraktivní květenství, která zdobí trvalkové výsadby od července do srpna, jsou tyto rostliny ozdobné také po odkvětu (suchá plodenství se zralými nažkami) a rovněž tím, že se listy na podzim barví do načervenalých odstínů. Vedle květinových záhonů jsou šuškardy rovněž velmi oblíbené a vhodné coby řezané květiny, které vydrží kvést ve váze i 10 až 14 dní. Byť nejsou šuškardy typickými skalničkami, lze nižší druhy, jako L. punctata či L. squarrosa, které dorůstají zhruba 30–40 cm, použít i do větších a plně osluněných partií skalek. Šuškardy patří rovněž mezi rostliny, jejichž květy velmi lákají hmyz a především motýly. Zralá semena pak během zimy rádi vyzobávají drobní ptáci.
Text a foto Ing. Petr Hanzelka, Ph.D., kurátor sbírek trvalek a okrasných trav, Botanická zahrada hl. m. Prahy
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 10/2022.*