24.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poškození vlašských ořechů v roce 2022

V letošním roce nedošlo k významnému poškození mrazem, ořechů je na stromech dostatek, ale jsou často „černé“, předčasně opadávají a nedají se jíst. Příčin je několik. Poškození ořechů způsobují nejčastěji houbové nebo bakteriální choroby, na Moravě a stále častěji i v Čechách ničí ořechy larvy vrtule ořechové.

V letošním roce byl výskyt dospělců vrtule rozvleklý a teprve od poloviny září se začínají projevovat příznaky poškození z vajíček kladených začátkem září. Deštivé zářijové počasí napomáhá rozvoji chorob, které vrtule dále šíří a výsledkem je přeměna oplodí v mazlavou, zapáchající hmotu. Pokud došlo k napadení v pozdější fázi vývoje a choroba neznehodnotila jádro, jsou ořechy po omytí a usušení jedlé, pouze je nevzhledná skořápka. K umytí většího množství je možné použít sud s vodou a míchadlem na vrtačce odstranit shnilé části.

V letošním roce je místy silné poškození vlašských ořechů škodlivými organismy. Na jižní a střední Moravě se jedná o kombinaci chorob a larev vrtule ořechové, v dalších částech republiky jsou nejčastější příčinou choroby, ale již se stále častěji objevují ohniska se škodlivým výskytem vrtule ořechové. Co způsobilo poškození Vašich ořechů pomůže odhalit tento klíč.

Zdroj: VÚRV*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down