PIWI odrůdy se stále častěji objevují mezi nově vysazovanými odrůdami. Vzrůstající zájem o tyto odrůdy je spojený s ekologickým přístupem k pěstování révy vinné a také s biodynamickým pěstováním révy vinné. Biodynamické vinohradnictví získává oblibu mezi pěstiteli a odrůdy se zvýšenou odolností k houbovým chorobám jsou velmi vhodné pro tento způsob.
PIWI odrůdy jsou základem kolekce genových zdrojů révy na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Lednici. Odrůdy se hodnotí podle platného klasifikátoru pro rod Vitis L., ale současně u nich probíhá také širší hodnocení agrobiologických a enologických vlastností. Tato hodnocení potom umožní doporučovat vhodné odrůdy pro pěstitelskou praxi, i když kolekce neslouží jako zdroj množitelského materiálu pro velkovýrobní pěstování.
V této souvislosti bych chtěl proto představit některé nové odrůdy, které přináší novou kvalitu a pestrost vůní a chutí. Zároveň jsou pěstitelsky spolehlivé a vhodné pro pěstitelské podmínky v České republice. Tento typ odrůd je také zajímavý pro pěstitele révy v nevinařských oblastech. Tyto odrůdy jsou proto vhodné i pro takové pěstitele.
Prezentované odrůdy jsou také nositeli některých genů rezistence proti hlavním houbovým chorobám révy – padlí révy a plísni révy. Tyto geny se podílí na určité úrovni a také stálosti rezistence. Je proto také v pěstitelské praxi ověřené jejich pěstování s využitím ekologické ochrany.
Souvignier gris
Stále oblíbenější se stává odrůda Souvignier gris. Tato německá odrůda disponuje dvěma geny rezistence proti padlí – Ren3, Ren9 a jedním genem rezistence proti plísni révy – Rpv3.2. Při pěstování ve vinicích se většinou neobjevuje napadení padlím révy. Odolnost proti plísni révy se projevuje hypersenzitivní reakcí na listech. Díky geneticky dané rezistenci dojde k omezení houbového patogenu a napadená část listového pletiva nekrotizuje. Ostatní, zelená část listu si však stále zachovává svoje asimilační funkce. Bobule má velmi silnou slupku, a proto je odolnost vůči hnilobám velmi vysoká. Hrozny prakticky zůstávají zcela zdravé až do konce vegetace. Tady je možná i takto vysoká odolnost na škodu. Hrozny totiž mohou dosahovat vysoké cukernatosti na úrovni výběru z hroznů nebo bobulí, protože nedochází k napadení ušlechtilou formou šedé hniloby.
Odrůda má střední až nízké nároky na stanoviště. Je ji možné pěstovat ve stejných terroir jako Rulandské bílé a Rulandské šedé. Nejvhodnější jsou svahovité lokality s dobrým osluněním. Požadavky na půdní podmínky jsou také střední. Odrůda není agrotechnicky příliš náročná. Keře nebývají zahuštěné, takže optimální je odstranění zálistků a jednoho až dvou listů v zóně hroznů. Díky tomu se mohou hrozny velmi dobře vybarvovat a aromaticky dozrávat. Nepotřebuje redukci násady hroznů během vegetace.
Víno je svěží s jemnou, příjemnou kyselinou. Ve vůni a chuti je možné najít velmi široké spektrum vůni, zejména zelené jablko, meruňky, broskve, grapefruit, citrusy. Chuť vína je harmonická a plná. Typ vína se může přiklánět k Rulandskému šedému nebo i ovocnému typu Sauvignonu blanc. V případě tzv. sauvignonového typu záleží na schopnosti kvasinek uvolňovat vonné odrůdové thioly. Odrůda může mít rozhodně velký význam v biodynamickém vinohradnictví a zajímavé by bylo vyzkoušet výrobu oranžových vín.
Text a foto prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D., Zahradnická fakulta, Mendelova univerzita v Brně
Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2022.*