Uherské Hradiště nechá na podzim vysadit v Mařaticích a Sadech osm desítek stromů. Město chce v každé z těchto částí vysadit po 37 listnatých stromech. Půjde především o domácí druhy listnatých dřevin včetně ovocných, například javory, lípy, třešně, mandloně, jabloně a slivoně, v menší míře pak dřeviny, které nejsou domácího původu, ale dobře snášejí podmínky městského prostředí, například jerlíny a jírovce, sdělil v tiskové zprávě mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.
"Výsadba bude probíhat spíše roztroušeně po několika kusech v různých lokalitách uvedených katastrů, větší počet stromů na jedné parcele bude vysazen v nové třešňové aleji, která bude založena od Výšiny sv. Metoděje směrem k ulici Nad Žlebem," uvedl místostarosta Čestmír Bouda (KDU-ČSL).
Doplněna bude i mladá třešňová alej v Sadové ulici. V ostrůvcích mezi parkovacími místy před zimním stadionem nahradí jeřáby výsadba jerlínů, které by měly lépe snášet tamní podmínky. Mandloně a slivoně budou vysazeny do svahu podél ulice 1. máje.
Město požádalo o dotaci na výsadbu veřejné zeleně. "Dotaci na nákup stromů jsme získali, samotné výsadby však musíme uhradit z vlastních prostředků," uvedl Bouda. Celkové náklady jsou téměř 600.000 korun, dotace je 428.000 korun.
Zeleň se ve městě obnovuje postupně. "Stále platí, že za každý pokácený strom se nejméně jeden další vysadí, nicméně v rámci možností se snažíme využít každé investiční akce k obnově zelených ploch, a pokud to jde, vysazujeme tam stromy. Velmi kladný ohlas u veřejnosti mají i výsadby květinových pásů v různých lokalitách města," uvedl starosta Stanislav Blaha (ODS).
Město v posledních dvou letech na území Mařatic a Jarošova vysadilo také několik pásů zeleně. "Jedná se o liniové výsadby keřů a stromů s důrazem na využití původních dřevin. Jejich hlavním přínosem je zvýšení biodiverzity a zadržení vody v krajině, protierozní funkce a zlepšení možnosti migrace živočichů. Výsadbou těchto prvků však dochází také ke zvýšení estetické hodnoty a ekologické stability krajiny," uvedl mluvčí.