26.08.2022 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Monitoring chorob a škůdců polní zeleniny 34. týden

Deště škůdce z rostlin neomyly, i po vydatných srážkách je v porostech molic dostatek. Rizikoví jsou zápředníčci, třásněnky na zelí i nesklizené cibuli. Pokračuje let můr, ale vajíček je zatím málo. Mšice v porostech se vyskytují v nízkých počtech, ale při nižší intenzitě ochrany proti jiným škůdcům mohou přibývat. Početnost dřepčíků je různá, postupně se stěhují na vzcházející řepky a hořčici. Zvýšení vlhkosti půdy po deštích podpoří aktivitu drátovců.

Brukvovitá zelenina – molice na většině ploch škůdci číslo jedna i po vydatných deštích dospělců dostatek. Zápředníčci jsou zatím pod kontrolou, ale riziko poškození housenkami zůstává. Třásněnek méně, zůstávají v napadených hlávkách zelí z předchozího období. Kolonie mšice zelné přežívají v některých porostech ukryté v hlávkách, ale většinou bez vlivu na výnos. Začíná let můr, početnost dospělců zatím nízká, housenky na polích ještě nejsou. Dřepčíků je většinou málo, dávají přednost mladým rostlinám řepek a hořčice, pokud jsou v okolí.
Ostatní zelenina – porosty cibule na uskladnění většinou sklizené nebo uschlé, v dalších porostech početnost třásněnek pod kontrolou. Začíná let druhé generace osenice polní, početnost dospělců ve feromonových lapácích zatím nízká. Sviluška chmelová může pronikat do porostů z okolní vegetace (poškození okrajů), po dešti by se měl výskyt zpomalit. Vlhká půda podpoří přesun drátovců blíže k povrchu, bude se zvyšovat poškození, rizikové pozemky sklidit přednostně.*

Zdroj: ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down