Moravský kras bude mít novou turistickou zajímavost. Bývalý lom na kaolín u obce Rudice, který je na univerzitních pozemcích MENDELU, byl vyhlášen přírodní památkou. Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny aktuálně ve spolupráci s Klubem českých turistů upravuje trasy značených cest. Bývalým lomem povede naučná stezka, která návštěvníky seznámí se všemi zajímavými přírodními fenomény.
Bývalý kaolínový lom byl využíván k těžbě jílů a písků od poloviny 20. století do roku 1993. Přiléhal k němu navíc schválený dobývací prostor o velikosti zhruba dvakrát větší než vlastní lom. Po delších jednáních mezi vlastníkem pozemků (Mendelova univerzita v Brně), obcí Rudice, Českým báňským úřadem a Správou CHKO Moravský kras bylo dohodnuto, že lom bude oficiálně pro těžbu uzavřen.
„Tím, že došlo ke zrušení dobývacího prostoru a nehrozilo tak jeho další rozšiřování do okolních lesů, mohl být lom vyhlášen přírodní památkou s omezeným vstupem,“ uvedl ředitel Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Tomáš Vrška s tím, že v bývalém lomu je zakázáno se přibližovat k těžebním stěnám odspodu, k okrajům lomových stěn shora a je třeba respektovat informační a zákazové tabule, rozmístěné po celém obvodu přírodní památky.
„Předmětem ochrany jsou spodnokřídové sedimenty označované jako rudické vrstvy uložené v hlubokých krasových depresích, tedy tzv. geologické varhany s nálezy křemenných geod, fosilií, jurských rohovců. Dále pak společenstva periodických tůní a rozvolněné trávníky písčin se sporadickou vegetací, například s plavuní vidlačkou, a také populace obojživelníků, zejména kuňky obecné,“ dodal Vrška.
Lom se nachází v turisticky atraktivní oblasti poblíž obce Rudice, známé například díky národní přírodní památce Rudické propadání. Lom Seč stejně jako obec Rudice se nacházejí v jedné z nejznámějších českých chráněných krajinných oblastí Moravský kras.
Zdroj: TZ MNEDELU*
Foto Ivo Rozehnal