Od začátku června jsou detekována imaga octomilky japonské. Potvrzené výskyty jsou prozatím v okresech Břeclav, Hodonín, Uherské Hradiště, Prostějov a Plzeň-sever. Populační hustota octomilek bývá nejprve nízká a uniká tak pozornosti. Postupně dochází k rychlému namnožení a následkem jsou velké škody na úrodě, proto je vhodné nezanedbat ochranná opatření.
Octomilka japonská (Drosophila suzukii) je drobná muška o velikosti 2 až 4 mm. Je široce polyfágní. K hostitelským plodinám řadíme třešeň, višeň, slivoň, meruňku, jabloň, hrušeň, révu vinnou a drobné ovoce, jako jsou maliny, jahody, borůvky atp. Vyhledává a škodí převážně na plodech s tenkou pokožkou, kde dochází k vpichům. Napadené plody se deformují, měknou a posléze jsou napadány houbovými a bakteriálními infekcemi. Plody zahnívají a stávají se neprodejnými, proto je důkladný a časný monitoring u tohoto invazního škůdce důležitý.
Inspektoři ÚKZÚZ provádějí monitoring octomilky japonské pomocí zavěšeného lapače ve sledované plodině, což je plastová PET lahev, do které se jako návnada použije jablečný ocet. K ochranným opatřením řadíme podporu predátorů a parazitoidů, případně lze využít lapače s návnadou, které pomohou částečně redukovat počty škodících jedinců. Dále lze využít natažení ochranných sítí, což je však pracné a finančně nákladné. Profesionální pěstitelé mohou využít registrované přípravky s účinnou látkou spinosad, nebo od roku 2020 použít nově registrované přípravky s úč. látkou cyantraniliprol. Zahrádkáři mohou využít registrované přípravky na savé škůdce.*
Zdroj: ÚKZÚZ