Německé spolkové ministerstvo pro výživu a zemědělství vyhlásilo začátkem června historicky první celostátní školní soutěž s názvem "Méně rašeliny – ochrana rašelinišť!". Cílem projektu je sdělit dětem a mládeži, jak velký význam má zahradnictví bez používání rašeliny pro ochranu klimatu. Ministerstvo požádalo školáky od 1. do 10. třídy, aby shromáždili a zdokumentovali své vlastní zkušenosti s pěstováním rostlin bez použití rašeliny.
Co se týče typu a rozsahu konkrétních projektů, kreativitě se meze nekladou. Pokud nemají žáci a studenti k dispozici školní zahradu, mohou své experimenty realizovat i jen v květináčích ve třídě. Nebo mohou vyzkoušet sami vyrobit kompost bez rašeliny. Vlastní experimenty mohou doplnit exkurze do rašelinišť nebo zahradnických podniků. A povolena je i práce ve virtuálním prostředí. Mladým účastníkům je totiž umožněno při dokumentování použít všechna dostupná média – ať obraz, zvuk nebo text – důležité je sdělení, originalita přístupu a kvalita realizace.
Rašelina se, jak známo, skládá se z mrtvých rostlin a je v ní uloženo obrovské množství uhlíku. Pokud je rašeliniště odvodněno a rašelina se těží a používá jako součást pěstebních substrátů, uhlík se uvolňuje do atmosféry a přispívá ke změně klimatu. Pokud se podaří nahradit rašelinu v substrátech, půjde o pozitivní příspěvek k ochraně klimatu. Žáci jsou tedy už v rámci studia vedeni k tomu, aby se sami aktivně zapojili do přemýšlení o tomto problému. Naučí se, že rostliny za určitých předpokladů rostou velmi dobře i bez rašeliny.
Rašelina vzniká velmi pomalu, a proto není obnovitelným zdrojem. Reabsorbce uvolněného CO2 je téměř nemožná v časovém rámci, který je pro člověka zvládnutelný.
Na tomto pozadí německá vláda usiluje o postupné ukončení těžby rašeliny a jejího využívání. Strategie redukce rašeliny však nespoléhá na zákazy, ale především na osvětu. Opatřením v rámci této strategie je školní soutěž „Méně rašeliny, ochrana rašelinišť“.
Více informací na www.torffrei.info.*