30.05.2022 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Předpokládaný výskyt chrousta obecného v roce 2022

Na území bývalého Československa žijí tři tříleté a čtyři čtyřleté kmeny chrousta obecného. Hranice mezi tříletým a čtyřletým vývojovým cyklem je vymezena průměrnou 50letou teplotou vzduchu v době vegetační (1. 4. – 30. 9.). Pro Slovenskou republiku mezi 13–14 °C, pro Moravu mezi 14–15 °C. Území s průměrnou teplotou vzduchu pod touto hranicí jsou osídlena kmeny čtyřletými, nad touto hranicí kmeny tříletými. Nevysvětlitelnou zatím zůstává příčina tohoto teplotního rozdílu. Lze však předpokládat, že to může být v souvislosti se stoupajícím kontinentálním charakterem klimatu směrem na východ.

Chroust obecný (chrúst obyčajn, Melolontha melolontha L.), respektive jeho význam, byl veliký především v minulosti, a to jak té hluboké, tak i nedávné, leč přirozeně představují riziko i v dnešních dobách. Dospělci škodí zejména okusem listů polních i zahradních kultur, ovšem jejich larvy (které se nazývají ponravy) jim zdatně sekundují, ba mnohdy představují větší nebezpečí než samotná imaga, neboť žijí v zemi a okusují kořeny rostlin, což může ve finále znamenat i jejich úhyn. Obzvláště pro lesníky (zejména pak pro školkaře) jsou postrachem, neboť jejich oblíbenou pochoutkou jsou kořínky borovice lesní či smrku ztepilého. Pojďme se v krátkosti podívat na pravděpodobný výskyt tohoto škůdce v nastávajícím roce.

V letošním roce dojde na území ČR a SR k výletu dvou kmenů chrousta obecného (Melolontha melolontha). V nižších polohách to bude tříletý kmen III0 s periodicitou výskytu 2022, 2025, 2028, ... Ve vyšších polohách pak kmen IV2 s periodicitou výskytu 2022, 2026, 2030, ...

Text

Ing. Antonín Muška, Brno

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 5/2022*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down